دوشنبه - ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / آذربایجان / فعالین اورمیه ای با توزیع کتاب تورکی همزمان با روز جهانی زبان مادری؛ ” آپارتاید زبانی را پایان دهید “

فعالین اورمیه ای با توزیع کتاب تورکی همزمان با روز جهانی زبان مادری؛ ” آپارتاید زبانی را پایان دهید “

اؤیرنجى: فعالین ملی مدنی آزربایجانی دیروز ۲ اسفند ۱۳۹۹ همزمان با روز جهانی زبانی مادری و در اعتراض به آپارتاید زبانی حاکم و عدم امکان تحصیل به زبان مادری ملت آزربایجان اقدام به توزیع گسترده کتاب آموزشی زبان تورکی در سطح شهر اورمیه کرده اند.

در حین توزیع کتاب به کودکان و خانواده های اورمیه ای، فعالین اطلاعاتی در مورد حقوق زبانی و فواید آموزش به زبان مادری داده شده است.

هر سال همزمان با روز جهانی زبان مادری فعالین اورمیه و سایر شهرهای ترک نشین با توزیع کتاب،پخش تراکت های تبریک،توزیع شکلات ،دیوارنویسی و گرافیتی و اطلاع رسانی در صفحات مجازی لزوم تدریس به زبان‌مادری را یادآور شده، خواستار اجرای اصول و مواد کنوانسیون ها و میثاق نامه های بین المللی حقوق زبانی توسط دولت ایران می گردند.

روز ۲۱ فوریه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده است تا به اهمیت موضوع و لزوم تدریس به زبان مادری تاکید گردیده و دولت ها را متعهد به اجرای این اصل بدیهی انسانی نماید

در ایران شهروندان ترک از بسیاری از حقوق اولیه خود مانند «حق آموزش به زبان مادری»، «حق داشتن تلویزیون سراسری به زبان ترکی»، «حق داشتن روزنامه ترکی سراسری» محروم اند.

 

بیشتر بخوانید

درهای زندان را باز کنید؛ کرونا جان محبوسین آزریایجانی را تهدید میکند

  اؤیرنجى : طی روزهای گذشته و پس از حاد شدن شرایط اکثر شهرهای ایران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *