خانه / اخبار / فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در دانشگاه اورمیه از حقوق ملی و پایمال شده ملتمان سخن به میان آوردند + ویدئو

فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در دانشگاه اورمیه از حقوق ملی و پایمال شده ملتمان سخن به میان آوردند + ویدئو

اؤیرنجى : مراسم روز دانشجو در دانشگاه اورمیه در تاریخ ۹۷.۹.۱۹ برگزار گردید که سخنرانی کوبنده فعالین ملی آزربایجانی در این دانشگاه را به همراه داشت و فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در دانشگاه اورمو به مانند همیشه صدای رسای ملت تورک و حقوق ملی پایمال شده مان گردیدند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در دانشگاه اورمیه ؛ در این مراسم دانشجویان آیت عبادی و علی مناف زاده به نمایندگی از دانشجویان هویت‌طلب دانشگاه اورمیه پشت تریبون قرار گرفته و به بیان مسائل اساسی جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی پرداختند.

در حین سخنرانی، دانشجویان با بلند کردن بنر”تورک دیلی ایراندا رسمی اولسون” و سر دادن شعارهای “اصلاح‌طلب، اصولگرا، گلمه‌یین آزربایجانا”، “تورک دیلینده مدرسه اولمالی‌دیر هرکسه” “آزربایجان وار اولسون، ایسته‌مه‌ین کور اولسون” سخنرانان را همراهی نمودند.وی با بیان مسایل اساسی آزربایجان امروز از جمله ممنوعیت تحصیل به زبان مادری و دست‌درازی به خاک آزربایجان از گردنه حیران تا روستاهای آزربایجان غربی تاکید کرد امروز دانشجویان آزربایجانی در راه .. عمل مینمایند.

در ابتدا آیت عبادی با سخنرانی در مورد جنبش دانشجویی آذربایجان جنوبی، جدایی آن از زد و بندهای جناحی مرکزگرایان را رکن اساسی جنبش خواند.

وی با بیان مسایل اساسی آزربایجان امروز از جمله ممنوعیت تحصیل به زبان مادری و دست‌درازی به خاک آزربایجان از گردنه حیران تا روستاهای آزربایجان غربی تاکید کرد امروز دانشجویان آزربایجانی در راه .. عمل مینمایند.

وی همچنین با اشاره به سخنرانی اخیر محمد مهدی شهریاری، استاندار تحمیلی و غیربومی آزربایجان غربی و انکار قتل عام جیلولوق توسط مهاجمین به خاک آزربایجان، به ایشان توصیه نمود با حفط حدود خود در مسائلی که اطلاع کافی ندارند دخالت ننموده و تلاش برای تحریف تاریخ منطقه به نفع مهاجرین را تکرار ننماید.

در ادامه علی مناف زاده پشت تریبون قرار گرفته و با اعتراض به عقب نگه داشته شدن عمدی آزربایجان در کلیه زمینه‌ها، بیان نمود که دیگر اعتمادی نسبت به مرکز باقی نمانده است و آذربایجان به عنوان یک واحد سیاسی مستقل در امورات کشور نقش بازی میکند. تنها راه‌حل مسئله آزربایجان و تورکهای ایران، رسمی شدن سراسری زبان تورکی در ایران و تمرکز زدایی از ساختار سیاسی کشور است.

 

بیشتر بخوانید

نخست وزیر پاکستان ؛ در مورد مسئله جامو و کشمیر دولت هند را به فاشیسم متهم نمود!

اؤیرنجى: عمران خان نخست وزیر پاکستان در حساب توئیتر خود تصمیم اخیر هند در مورد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *