خانه / آذربایجان / فعالین مدنی آزربایجانی در تبریز با در دست گرفتن بنری خواستار آزادی زندانیان سیاسی آزربایجان شدند.

فعالین مدنی آزربایجانی در تبریز با در دست گرفتن بنری خواستار آزادی زندانیان سیاسی آزربایجان شدند.

اؤیرنجى : فعالین مدنی آزربایجانی در تبریز با در دست گرفتن بنرى با محتوای” آزربایجان سیاسی محبوسلاری آزاد اولسون” خواستار آزادی زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی از زندانهای رژیم ایران شدند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در تبریز ؛ جمعی از فعالین حرکت ملی آزربایجان جنوبی امروز شنبه ۹۹/۷/۲۶ در یکی از پارکهای شهر تبریز نسبت به دستگیرشدگان تجمعات حمایتی از جنگ آزادی بخش قاراباغ و نیز زندانیان سیاسی که در راستای مطالبه حقوق مدنی و شهروندی ملت آزربایجان دستگیر و زندانی شده‌اند ، اعتراض خود را اعلام نموده و خواهان آزادی سریع و بدون قید و شرط زندانیان شده‌اند.

در اردبیل فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی آقای عباس لسانی در حال سپری کردن محکومیت ۱۵ ساله و یوسف کاری با محکومیت ۲ ساله در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل هستند که پیشتر بارها با اعطای مرخصی به سفارش اداره کل اطلاعات به این فعالین مخالفت به عمل آمده بود.

دیگر فعالین ملی مدنی آزربایجانی به نامهای عسگر اکبرزاده، علی خیرجو، میثم جولانی، سجاد جولانی، محمد جولانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، مرتضی پروین، بهمن خیرجو، مهدی هوشمند، حسین بالاخانی، سبحان بخشی بازداشت شدگان اخیر در حمایت از عملیات آزاد سازی قاراباغ اشغالی و ارتش جمهوری آزربایجان در پارک «جیرال» که با ضرب و جرح مامورین امنیتی دستگیر شده اند.که تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ خبری از این فعالین در دست نیست. و خانواده این فعالین با مراجعه به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای شهید بهشتی اردبیل با حتاکی و ناسزا گویی های بازپرس «بابک نونهال» مواجه شده اند.

فعالین ملی مدنی آزربایجانی در تبریز :
زینال تنهایی، بابک کیومرثی، سعید سلطانی این فعالین با حجوم مامورین امنیتی انتظامی در منزل و محل کار با ضرب و جرح شدید دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال یافته اند. در پی اعتراضات آذربایجان در حمایت از عملیات آزاد سازی قاراباغ این فعالین در جلفا و تبریز با ضبط تلفن همراه و کامپیوتر بازداشت شده اند و تا بدین لحظه از مکان نگهداری و وضعیت جسمانی این فعالین خبری در دست نیست.

زندانیان سیاسی آزربایجانی محبوس در تهران :
علیرضا فرشی یکان، توحید امیر امینی، کیانوش اصلانی
علیرضا فرشی فعال ملی مدنی آذربایجانی به همراه آقایان اکبر آزاد و بهنام شیخی و حمید منافی به علت شرکت در مراسم «روز جهانی زبان مادری»در سال ۱۳۹۲ بازداشت و در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به اتهام «عضویت در گروه و دستجات علیه امنیت ملی» هر کدام به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

در ۳۱ تیرماه ۹۹ حکم مذکور در خصوص آقایان بهنام شیخی، حمید منافی و علیرضا فرشی به اجرا در آمده است.
آقایان بهنام شیخی و حمید منافی نادارلی با اعطای مرخصی به دلیل شیوع ویروس کرونا چندی پیش از زندان اوین به مرخصی اعزام گردیدند.

زندانی سیاسی آزربایجانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج: دکتر لطیف حسنی.
دکتر لطیف حسنی در سال ۱۳۹۱ بدلیل درخواست مجوز تشکل قانونی بازداشت و طی دادگاه‌های فرمایشی با حکم سنگین ۹ سال زندان روبرو گردیده و علی‌رغم گذشت بیش از ۸ سال هیچ یک از امتیازات قانونی زندانی به وی تعلق نگرفته و با وجود شیوع کرونا در زندان نیز به مرخصی اعزام نشد.

توحید امیرامینی و کیانوش اصلانی دیگر بازداشت شدگان گرامیداشت «روز جهانی زبان مادری» هستند که کماکان در زندان اوین در حال سپری نمودن دوران محکومیت به ترتیب ۷و ۵ ساله خود هستند.

افزودنیست «میشل بچله» کمیسر عالی حقوق بشر با اشاره به خطر کووید ۱۹ از مقامات ایرانی خواستار آزادی بی قید و شرط مدافعین حقوق بشر و بازداشت شدگان اخیر آزربایجان را شده بود.

 

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *