دوشنبه - ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / اخبار / قانون گذاران آمریکایی : وزارت خارجه مجوز امنیتی آرین طباطبایی را لغو نماید.

قانون گذاران آمریکایی : وزارت خارجه مجوز امنیتی آرین طباطبایی را لغو نماید.

 

اؤیرنجى : چندین قانونگذار آمریکایی در تاریخ ۲۳ آوریل با ارسال نامه‌ای از وزارت خارجه این کشور خواستار لغو مجوز امنیتی و آغاز تحقیقات درباره آرین طباطبایی، منصوب شده توسط دولت جو بایدن شدند.

قانونگذار آمریکایی در نامه خود اظهار داشته‌اند که آرین طباطبایی «روابط نگران کننده ای با حکومت تندرو و ضدآمریکایی ایران دارد.»

نمایندگان می گویند که دولت بایدن هنگام استخدام آرین طباطبایی به عنوان مشاور ارشد معاونت کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۱، مرتکب اشتباه شده و این یک سمت سطح بالا است که نیاز به تصویب امنیتی دارد. استخدام طباطبایی برای اولین بار در ماه مارس جنجال به پا کرد؛ هنگامی که «فری بییکن» برای اولین بار در ماه مارس گزارش داد که او یک هوادار رژیم ایران است و خانواده اش ارتباط نزدیک با رژیم حاکم بر ایران دارند.

نمایندگان کنگره در نامه ای که اواخر ماه گذشته به کاخ سفید فرستادند، خواستار لغو مجوز امنیتی آرین طباطبایی تا آغاز تحقیقات مناسب درباره “وفاداری وی به رژیم ایران” شدند، که به گفته نمایندگان “تهدیدی برای امنیت ایالات متحده است”.

قانونگذاران آمریکایی می گویند، از آنجا که ایالات متحده در مورد بازگشت دو طرف به توافق هسته ای در حال مذاکره با ایران است، روابط طباطبایی با رژیم ایران و به تبع آن ارسال اطلاعات سطح بالای وزارت خارجه آمریکا به ایران نگرانی های جدی ایجاد می کند.

آنها در نامه خود می نویسند: “ما با احترام تقاضای تحقیقی طبقه بندی شده در مورد ارتباط آرین طباطبایی با رژیم ایران و همچنین بررسی دقیق سابقه روابط وی با [ایران] را داریم”.

قانونگذاران می نویسند، طباطبایی، “گفتمان رژیم ایران را تکرار کرده و بهانه هایی را برای [مبرا کردن] حکومت ظالم ایران پیش کشیده است. وی اهمیت نارضایتی ایرانیان از حکومت خود را کم اهمیت جلوه داده و اظهار داشته که «اعتراض از ویژگی های جمهوری اسلامی» و «بخشی ذاتی از زندگی عمومی ایرانیان است.» علاوه بر این، در دسامبر سال ۲۰۲۰، طباطبایی ادعا کرد که ایران «جایگاه خود را به عنوان یک نیروی منطقه ای قابل توجه تثبیت کرده است.»”

جواد طباطبایی، پدر آرین میترا، علاوه بر نوشته های نژادپرستانه خود با عنوان «ایرانشهری»، عضو هیئت علمی ارشد دانشگاه تهران است و طبق اطلاعات منتشر شده او از اعضای نزدیک حسن روحانی رئیس قوه مجریه ایران است.

بیشتر بخوانید

رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام تا ۲۰ سال آینده به صفر می‌رسد!

اؤیرنجى: کاهش ۲۵ درصدی رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام موجب نگرانی‌هایی برای رسیدن به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *