پنج شنبه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / قرارداد بلندمدت چین با رژیم ایران، نفوذ چین در خاورمیانه را به شدت گسترش می دهد!

قرارداد بلندمدت چین با رژیم ایران، نفوذ چین در خاورمیانه را به شدت گسترش می دهد!

اؤیرنجى : بنا بر نوشته نیویورک تایمز قرارداد بلندمدت چین با رژیم ایران، نفوذ چین در خاورمیانه را به شدت گسترش می دهد.

چین و رژیم ایران بی سر و صدا یک قرارداد ویژه ۲۵ساله امضاء کرده‌اند. “نیویورک تایمز” به پیش‌نویس این قرارداد ۱۸ صفحه ای که “نسخه نهایی” نام دارد دست یافته است.

حضور گسترده چین در بنادر جغرافیای ایران نام ، امور بانکی ایران ، ارتباطات مخابراتی ایران ، راه آهن ایران و ده‌ها حوزه دیگر ایران در بندهای این قرارداد بلندمدت منظور شده است.

طبق این قرارداد، چین طی ۲۵ سال آینده، به طور منظم، از پیش تعیین شده و با تخفیف بسیار زیاد، از نفت ایران استفاده خواهد کرد.

این سند همچنین به گسترش عمیق فعالیت‌های نظامی چین در ایران مجوز می دهد. این برنامه شامل آموزش و تمرین‌های مشترک نظامی ، تحقیقات مشترک نظامی ، توسعه تسلیحات و همکاری‌های اطلاعاتی به مدت چند دهه است.

نزدیک ۱۰۰ بند در این قرارداد گنجانده شده است، بندهایی بسیار مطابق با جاه طلبی های چین برای گسترش نفوذ اقتصادی و استراتژیکِ این کشور در سراسر اوراسیا.

این قرارداد فرودگاه‌های ایران ، راه آهن‌ها، مترو، مناطق آزاد تجاری “ماکو” در آزربایجان جنوبی، حتی “آبادان” را تحت مدیریت چین قرار می دهد.

این توافق نامه همچنین شامل کمک ویژه چین به مقامات رژیم ایران برای کنترل و رصد بیشتر فضای مجازی در جغرافیای ایران نام می شود.

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان بوده است. اما این کشور صادرات نفت، بزرگترین منبع درآمد تهران را به دلیل تحریم‌ها از دست داده است.

“فریدون مجلسی” دیپلمات سابق ایران، گفت: همه درها به روی ایران بسته است. تنها راه باز چین است. هرچه باشد، تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، این معامله بهترین گزینه است.

اواخر ژوئن، “محمود احمدی نژاد” رئیس جمهور پیشین، این قرارداد را یک معامله پنهانی مشکوک خواند که مردم ایران هرگز آن را قبول نمی کنند.

منتقدین، به قراردادهای مشابه قبلی سرمایه گذاری چین با کشورهایی در آفریقا و آسیا اشاره می کنند که این کشورها را به شدت به چین بدهکار کرده است.

نگرانی ویژه‌‌ی این قرارداد ۲۵ ساله، واگذاری بنادر ایرانی از جمله دو بندر در سواحل دریای عمان به چین است، یک موردِ آن واگذاری بندر استراتژیک “جاسک” به چینی‌ها، درست در کناره خارجی تنگه هرمز در ورودی خلیج عربی است، بخش اعظم نفت جهان از این آبراهه عبور می کند و واگذاری “جاسک” به چین موجب تسلط چین بر این تنگه راهبردیِ استراتژیک می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در پاسخ به سؤالات مربوط به پیش نویس قرارداد ۲۵ساله چین با ایران نوشت: ایالات متحده همچنان با شرکت‌های چینی تجارت می کند، شرکت‌هایی که به رژیم ایران ، یعنی بزرگترین حامی تروریسم در جهان کمک می کنند.

بیشتر بخوانید

نیترات نارضایتی، مراقب بیروتی شدن ایران باشید!

اؤیرنجى : سردبیر عصر ایران، در روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ در یادداشتی وضع ایران را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *