خانه / اخبار / قوه قضاییه ایران آمریکا را بابت کشته‌ شدن دانشمندان هسته‌ای به پرداخت خسارت میلیاردی محکوم کرد

قوه قضاییه ایران آمریکا را بابت کشته‌ شدن دانشمندان هسته‌ای به پرداخت خسارت میلیاردی محکوم کرد

اؤیرنجی: معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی دولت و مقام‌های آمریکایی را بابت کشته‌ شدن «دانشمندان هسته‌ای و صدمات بدنی، روانی و مالی به خانواده‌های آنها» به پرداخت ۴.۳ میلیارد دلار خسارت محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، شعبه ۵۵ حقوقی دادگستری تهران این مبلغ را به عنوان «خسارت‌های مادی، معنوی و تنبیهی» در نظر گرفته است.

بر اساس رای دادگاه، مبلغ دو میلیارد و صد و پنجاه میلیون دلار به دلیل «خسار‌ت‌های مادی و معنوی» وارد شده به خانواده‌های آنها که شاکیان این پرونده معرفی شده‌اند و معادل همین مبلغ نیز به عنوان «خسارت تنبیهی» تعیین شده است.

مدیریت ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر شاکیان این پرونده را «خانواده‌های سه دانشمند شهید هسته‌ای، یک دانشمند جانباز هسته‌ای و سه تن از همسران شهدای هسته‌ای که از جانبازان و مصدومان تروریسم در این پرونده هستند» معرفی کرد.

متهمان در این پرونده نیز «۳۷ شخص حقیقی و حقوقی آمریکایی از جمله دولت ایالات متحده آمریکا، باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزارت امور خارجه آمریکا، برایان هوک، مایک پومپئو، اشتون کارتر، وزات دفاع آمریکا، آژانس امنیت ملی آمریکا و…» معرفی شده‌اند.

دلیل انتساب این پرونده‌ها به آمریکا نیز «حمایت» ایالات متحده از اسرائیل عنوان شده که، به گفته مدیریت ارتباطات قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، «پشت همه حوادث هسته‌ای ایران قرار دارد».

در یکی دو ماه‌ گذشته، حوادثی که ایران از آنها به عنوان «خرابکاری» نام می‌برد و نیز اتفاقاتی برای شماری از افرادی که در صنایع هسته‌ای ایران دخیل هستند، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

ایران یا این خرابکاری‌ها را حادثه معرفی کرده یا آنها را به اسرائیل نسبت داده است.

بیشتر بخوانید

یک پرده از فساد حسین طائب در صنعت پتروشیمی

اؤیرنجى: نقش حسین طائب، رئیس سابق سازمان تروریستی اطلاعات سپاه در چشم‌پوشی از تخلفات و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *