خانه / اخبار / قیام خرداد ۸۵ ؛ بازداشت ضیا گرگری و تهدید دیگر فعالین ملی آزربایجانی در سالگرد شهدای سولدوز

قیام خرداد ۸۵ ؛ بازداشت ضیا گرگری و تهدید دیگر فعالین ملی آزربایجانی در سالگرد شهدای سولدوز

اؤیرنجى : موسى ضیا گرگری ،فعال ملی آزربایجانی ساکن سولدوز توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و دیگر فعالین ملی این شهر نیز مورد تهدید این نهاد امنیتی رژیم ایران قرار گرفتند تا از برگزاری هرگونه مراسم مرتبط با سالگرد شهدای قیام خرداد ۸۵ در سولدوز خودداری کنند.

به گزارش اؤیرنجى به استناد از گفته های منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی ساکن سولدوز ؛ اداره اطلاعات این شهرستان  امروز شنبه (۳ خرداد) به صورت تلفنی و احضار فعالین ملی آزربایجانی، آنها را نسبت به هرگونه برگزاری مراسم برای شهدای سولدوز تهدید کرده است.

چهار فعال ملی آذربایجانی «علی حاجی محمدی»، «ناصر احمدی»، «حسن بادپیما»، «ولی آذریون» به اداره اطلاعات سولدوز احضار شده اند.

موسی ضیا گرگری؛ فعال ملی شناخته شده اهل سولدوز نیز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

همچنین گزارش می شود صدها تن از فعالین ملی اهل سولدوز و همچنین خانواده شهدای قیام ۸۵ سولدوز نیز به صورت تلفنی مورد تهدید قرار گرفته اند.

فردا یکشنبه (۴ خرداد) چهاردهمین سالگرد شهدای قیام خرداد ۸۵ آزربایجان در سولدوز است.

در پی قیام ملت آزربایجان در خردادماه سال ۱۳۸۵ تظاهرات مردم سولدوز واقع در جنوب آزربایجان غربی روز چهارم خرداد به علت شلیک مستقیم مأمورین به سوی تظاهر کنندگان به خونین ترین این سلسله اعتراضها بدل شد.

در این تظاهراتها ده‌ها تن در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی مورد اصابت مستقیم گلوله توسط سرکوبگران رژیم ایران قرار گرفتند که از بین آنها در سولدوز نیز چهار نفر به نامهای توحید آذریون، همت اسمزاده، حسین فتحی پور و عسگر قاسمی به شهادت رسیدند.

بیشتر بخوانید

بررسی فاجعه قتل رومینا از حیث جامعه شناسی ؛ قاتل واقعی جامعه است.

عامل اصلی قتل های ناموسی فشارهای اجتماعی است، اگر پدر رومینا او را نمی کشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *