دوشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
خانه / گزارش / لزوم آمادگی اهالی خوی در برابر زلزله احتمالی / دکتر توحید ملک زاده

لزوم آمادگی اهالی خوی در برابر زلزله احتمالی / دکتر توحید ملک زاده

در پی وقوع زلزله نسبتا بزرگ ۴/۴ درجه ای ساعت ۱۰:۰۹ روز پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ در جنوبغرب خوی که احتمالا پیش لرزه برای زلزله اصلی باشد، ذکر نکات زیر را لازم می دانم.

زلزله پدیده ای زمینی است که از آزاد شدن انرژی ناشی از شکست صفحات سنگی زمین رخ می دهد. بنابر یک اصل زلزله شناسی در هر منطقه ای یک بار زلزله رخ دهد در سالیان آتی نیز دوباره زلزله رخ خواهد داد. هر چقدر زلزله بزرگتر باشد پریود رخ دادن دوباره بیشتر خواهد بود. یعنی زمان بیشتری لازم است تا زلزله یزرگی در آن منطقه رخ دهد.

شمال استان آذربایجان غربی از نظر اکتیویته لرزه زمین ساختی در سطح ریسک بالایی بوده و وجود گسلهای فعال شمال و جنوب سلماس، وار یا بدلان خوی، شمال میشو و دهها گسل کوچک دیگر تایید کننده این موضوع می باشد.

با توجه به وقوع زلزله سال ۱۹۰۰ در منطقه جنوب خوی که آخرین زلزله نسبتا یزرگ و مخرب منطقه می باشد و زلزله ۲۳ اسفند ۱۳۴۸ با بزرگی ۵/۳ در ناحیه بدلان با ۴ نفر کشته، وقوع زلزله بزرگ در خوی محتمل می باشد. حداکثر پتانسیل لرزه زایی منطقه در حدود ۶ درجه محاسبه می گردد.

بر اساس اصل مایگریشن زلزله فعالیت اخیر گسل قطور نیز می تواند مزید بر علت باشد. علی ایحال به نظر می آید بارشهای شدید باران در منطقه سبب شده اصطکاک گسلها کم شده و انرژی های جمع شده در منطقه پشت سر هم آزاد گردد و امیدوارم که زلزله بزرگ و مخرب در منطقه رخ ندهد.

توصیه می گردد اهالی خوی و روستاهای منطقه جنوب و غرب آن حداقل به مدت ۴۸ ساعت در احتیاط کامل بسر برند.

بیشتر بخوانید

بهنام شیخی و حمید منافی ؛ تمدید مرخصی دو فعال ملی آزربایجانی محبوس در اوین

اؤیرنجى : بنا بر اطلاع منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی مرخصیِ بهنام شیخی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *