سه شنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / مامورین در حین بازداشت سر “مرتضی پروین” را شکستند ؛ فشارها بر فعالین ملی آزربایجانی افزایش یافته است!

مامورین در حین بازداشت سر “مرتضی پروین” را شکستند ؛ فشارها بر فعالین ملی آزربایجانی افزایش یافته است!

اؤیرنجى : آقای مرتضی پروین ،فعال ملی آزربایجانی ساکن اردبیل امروز چهارشنبه ۱۸ مهر سال ۱۳۹۷ توسط مامورین انتظامی و اجرای احکام همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت و جهت اجرای ۴۰ ضربه شلاق به دادگستری این شهر منتقل گردید.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان خانواده آقای پروین ؛ مامورین انتظامی شهرستان اربیل امروز صبح آقای مرتضی پروین فعال ملی آزربایجانی را همراه با ضرب و شتم شدید که موجب شکستگی در ناحیه سر و خونریزی گردیده جهت اجرای ۴۰ ضربه شلاق بازداشت نمودند.

به گفته نزدیکان این فعال ملی و فیلم موجود چند نقطه از سر آقای پروین دچار شکستکی شده است .تا لحظه نگاشته شدن این خبر به گفته خانواده این فعال سیاسی مامورین موفق به اجرای حکم شلاق نگردیده اند و آقای پروین که حکم شلاق را اقدامی غیرانسانی و مغایر با موازین حقوق بشری می دانند ،گفته اند که داوطلبانه به اجرای این حکم تن نخواهند داد.

آقای مرتضی پروین؛ فعال ملی آزربایجانی ساکن اربیل به علت شرکت در مراسم قلعه بابک در تیرماه ۱۳۹۶ دستگیر شده و در دادگاه کلیبر به اتهام انتسابی «مشارکت در اخلال در نظم عمومی» با استناد به ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی به ۱۸ میلیون ریال جریمه نقدی جایگزین حبس و همچنین ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند که این رای در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عینا تایید گردیده بود.

لازم به ذکر است روز گذشته نیز برادر ایشان مجتبی پروین بازداشت شده و بعد از تودیع قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی آزاد گردیده اند. در روزهای اخیر فشار بر فعالین سیاسی آزربایجانی (اردبیل) و خانواده آقای پروین شدت یافته است به گفته فعالین تورک احتمال می رود این فشارها با فعالیت های فعالین آزربایجانی در روزهای نخستین ماه مهر در خصوص پاسداشت زبان مادری مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید

سناتور لیندزی گراهام و کوین مک کارتی: رژیم ایران مانند جانورانی زخم‌خورده اند و تنها زبان قدرت را می‌فهمند

اؤیرنجى: سناتور لیندزی گراهام عضو برجسته سنای آمریکا در مصاحبه با فاکس‌ نیوز در رابطه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *