دوشنبه - ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / اخبار / ماهواره مخابراتی تورک‌ست ۵A در مدار ۳۱ درجه طول شرقی قرار گرفت

ماهواره مخابراتی تورک‌ست ۵A در مدار ۳۱ درجه طول شرقی قرار گرفت

 

اؤیرنجى: عادل کارا اسماعیل‌اوغلو وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه اعلام کرد که ماهواره مخابراتی تورک‌ست ۵A در مدار ۳۱ درجه طول شرقی قرار گرفته است.

عادل کارا اسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در ارتباط با موقعیت ماهواره مخابراتی «تورک‌ست ۵A» که در ماه ژانویه به فضا پرتاب شد، به خبرنگار آناتولی گفت: ماهواره مخابراتی «تورک‌ست ۵A» از دیروز به مدار ۳۱ درجه شرقی رسید؛ روند آزمایشی این ماهواره یک ماه ادامه خواهد یافت. ترک‌ست ۵A پس از ماه ژوئن خدمات دهی به جهان را آغاز می‌کند.

وی افزود: ترکیه در مطالعات فضایی و همچنین در فن‌آوری‌های ماهواره‌ای پیشرفت چشمگیری داشته و تولید ماهواره‌های مخابراتی جدید و داخلی، فرآیندهای یکپارچه‌سازی، آزمایش و راه اندازی به صورت همزمان انجام می‌شود.

اسماعیل‌اوغلو تاکید کرد: ترکیه در پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیون از طریق ماهواره، دسترسی به اینترنت و سایر خدمات ماهواره‌ای در منطقه و جهان در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد، قدرت و کارایی ارتباطات ماهواره‌ای به اندازه حمل و نقل زمینی، هوایی، راه آهن و دریایی مهم و حیاتی است.

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه تصریح کرد: ماهواره تورک‌ست ۵A در ۳ مه به مدار شرقی ۳۱ درجه رسیده است. مطالعات آزمایشی این ماهواره حدود یک ماه ادامه خواهد داشت. این ماهواره پس از ژوئن خدمات رسانی می‌کند. ماهواره تورک‌ست ۵A منطقه مدیترانه، اژه، دریای سیاه و همچنین مناطق شمالی، غربی، میانه و جنوبی آفریقا را تحت پوشش قرار خواهد داد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های شایان ترکیه در عرصه ارتباطات گفت: ترکیه یکی از کشورهای پیشرو خواهد بود که از باند جدید Ku استفاده کرده و سرویس‌دهی ارتباطات و پخش برنامه های تلویزیونی با کیفیت بهتر را فراهم خواهد کرد.

کارا اسماعیل‌اوغلو با بیان اینکه نوآوری‌های دیگری در راه است، اذعان داشت: ماهواره مخابراتی تورک‌ست ۵B که روند ساخت آن رو به اتمام است را در سه ماهه آخر سال جاری به فضا پرتاب خواهیم کرد.

وی افزود: ماهواره مخابراتی ترک‌ست ۵B در مدار ۴۲ درجه شرقی سرویس‌دهی خواهد کرد. یکی از ویژگی‌های مهم این ماهواره افزایش ۱۵ برابر ظرفیت ارتباط داده‌‌ها است.

او خاطرنشان کرد: از طریق ماهواره مخابراتی تورک‌ست ۵B خدمات پیشرفته ارتباطات داده‌ای را به وسایل نقلیه زمینی، هوایی و دریایی ارائه خواهیم کرد. این ماهواره کل خاورمیانه، خلیج، دریای سرخ، مدیترانه، شمال و شرق آفریقا، نیجریه، آفریقای جنوبی و کشورهای همسایه را پوشش خواهد داد.

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در پایان اظهار داشت: روند تولید و تلفیق ماهواره مخابراتی ترک‌ست ۶A که با امکانات ملی در حال تولید است، ادامه دارد. هدف ما این است که تا سال ۲۰۲۲ ماهواره ارتباطی ترک‌ست ۶A را به فضا پرتاب کنیم.

بیشتر بخوانید

رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام تا ۲۰ سال آینده به صفر می‌رسد!

اؤیرنجى: کاهش ۲۵ درصدی رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام موجب نگرانی‌هایی برای رسیدن به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *