پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / مقاله / مبانی سیاسی ؛ الیگارشی یا گروهه‌سالاری چیست؟ / حاضیرلایان : الهه سلطانی

مبانی سیاسی ؛ الیگارشی یا گروهه‌سالاری چیست؟ / حاضیرلایان : الهه سلطانی

اصطلاحی‌ است که اشاره‌های تحقیرآمیز دارد،درواقع الیگارشی به معنی حکومت گروهی اندک بر جامعه است. حاکمان در این نوع حکومت فاسد بوده و فاقد کفایت لازم هستند همچنین آنها در برابر مردم مسئول نیستند. الیگارشی نه تنها به نوع حکومت در سطح جامعه گفته میشود بلکه به حکمرانی افراد در یک گروه کوچک و یا اقلیت دینی،صنفی نیز اشاره دارد.

الیگارشی در بحث اقتصادی و مالی به معنای «سیادت و حاکمیت اقتصادی گروه معدودی از سرمایه‌داران بزرگ مالی است؛ که عملاً مالک انحصارات صنعتی و بانکی هستند و کنترل رشته‌های اصلی اقتصاد را در دست خود متمرکز کرده‌اند. الیگارشی مالی در دامنه‌ای وسیع‌تر را امپریالیسم گویند.»

در دنیای امروزه به نوعی تمامی حکومت‌ها از نوع الیگارشی هستند.

درحقیقت،اُلیگارشی ترکیبی از کلمات لاتین Oligos به معنای تعداد اندک و Archos اقتدار یا فرمانده‌است. اصولاً الیگارشی امری عرفی بوده و ماقبل دوران مدرن است و با قانون، زندگی نوین و دموکراسی همخوانی ندارد. در تعریف آن آمده‌است: «رژیم حکومتی که به وسیله چند نفر معدود اداره می‌شود و تمامی قدرت حکومت متمرکز در تعداد قلیلی از افراد باشد.» و یا: فرمانروایی گروهی اندک شمار بر دولت بدون نظارت اکثریت. معمولاً این عنوان را برای اقلیت حاکمی به کار می‌برند که قدرت دولت را در راه سود خود به کار می‌برد و اکثریت ناراضی را سرکوب می‌کند.

الیگارشی در مقابل دموکراسی یا حکومت اقلیت قرار دارد.
اُلیگارشی که گزنفون آن را پلوتوکراسی هم نامیده است در افکار افلاطون حکومتی است که در آن زمام قدرت در دست افراد معدودی است که چپاول مال را ارث پدری خود می‌دانند. به عبارت دیگر، حکومت سیاسی و اقتصادی گروه‌های معدودی از ثروتمندان، استعمارگران و صاحبان نفوذ را بر اکثریت جامعه، اُلیگارشی گویند. در این حکومت شرط رسیدن به مقام بالا داشتن ثروت بیشتر است و نه توانمندی.

الیگارشی در معنای اصطلاحی خود به معنای سیطره و سیادت سیاسی و اقتصادی گروه بسیار کوچک و معدودی از ثروتمندان و استثمارگران یک طبقه یا صنف یا یک رتبه اجتماعی بر آن گروه یا طبقه یا صنف می باشد. به عنوان مثال در خصوص طبقه کلان سرمایه دار یا همان آریستوکرات های مدرن می توان معدود حلقه های کم شمار و بسیار متنفذ و اغلب صاحب سرمایه های عظیم و متراکم و نجومی را که بر کل یک جامعه حکومت می کنند را نمونه ای از الیگارشی های جهان امروز دانست.

بیشتر بخوانید

آزربایجانلی یازار “عباس پناهی ماکویی‌” نین یاشاییشی و یارادیجیلیغی

یاشاییشی  عباس حاجی علی اکبراوغلو پناهی ماکویی(ماکولو) ۱۹۰۰-جو ایلده ماکو شهرینده ضیالی عاییله‌سینده دوغولموشدور. ایلک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *