پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / مجتبی سلیمانی ؛ فعال ملی آزربایجانی از ۱۰ روز پیش توسط اطلاعات سپاه ربوده شده است!

مجتبی سلیمانی ؛ فعال ملی آزربایجانی از ۱۰ روز پیش توسط اطلاعات سپاه ربوده شده است!

اؤیرنجى : مجتبی سلیمانی فعال ملی آزربایجانی متولد ۱۳۶۷ شهرستان خوی، از حدود ۱۰ روز پیش از محل کار خود در شهرستان آوج استان قزوین توسط اطلاعات سپاه ربوده شده است.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در استان قزوین ؛ مجتبی سلیمانی فعال ملی آزربایجانی شاغل در شهرستان آوج استان قزوین از حدود ۱۰ روز پیش توسط اطلاعات سپاه این شهرستان ربوده شده و در مراجعه ای که خانواده سلیمانی برای پیگیری وضعیت فزرند خود به نهادهای مربوطه داشته اند ،تا به امروز نتیجه ای نگرفته و هیچ ارگانی پاسخگوی خانواده نگران این فعال ربوده شده نیست .

نهادهای امنیتی شوونیسم فارس به نزدیکان مجتبی سلیمانی و خانواده وی هشدار داده اند که حق رسانه ای کردن موضوع دستگیری این فعال ملی آزربایجانی را ندارند.

گفته میشود که مجتبی سلیمانی در راستای شعل خود به روستای اردلان به یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان تورک نشین آوج مراجعه می کند و در گفتگو با اهالی روستا متوجه مشکل آموزشی در بین دانش آموزان روستا میشود.

این فعال ملی آزربایجانی در ادامه موضوع را از والدین دانش آموزان جویا میشود و والدین عنوان میکنند که امسال برای اولین بار برای روستا معلم فارس زبان تعیین شده است که این امر سبب عدم درک متقابل دانش آموز و معلم گردیده است.

والدین عنوان نموده اند ؛ بچه های ما به جهت تورک بودن و عدم آشنایی به فارسی نمی توانند با معلم خود تعامل برقرار کنند و والدین عنوان کرده اند که بارها به اداره آموزش و پروش برای تغییر معلم مراجعه کرده اند ولی پاسخ روشنی نگرفته اند .

مجتبی برای رسانه ای کردن این موضوع تلاش میکند و اقدام به تهیه فیلم چند ثانیه از دانش آموزان تورک می نماید و با انتشار این موضوع درخواست رسیدگی مسئولان را میطلبد که با تهدید ها و ارعاب های نیروهای امنیتی ازجمله سازمان اطلاعات سپاه آوج روبرو میشود.

خاطر نشان می سازیم که ؛ روستای اردلان در دهستان تغییر نام داده شده “حصار ولیعصر” قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۱۸۹ نفر (۵۲۴خانوار) بوده‌است ولی به لحاظ دارا بودن رشد جمعیت فوق العاده خود توانسته به ۳۰۰۰ نفر در سال ۱۳۹۵ برسد .گرچه بدلیل رفتار مغرضانه مرکز آمار در سرشماری اخیر جمعیت این روستا طبق براوردی تخمینی ۲۳۷۵ ذکر شده است که به زبان تورکی آزربایجانی تکلم می کنند.

زبان مادری هر ملتی دستاوردی بنیادی و بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آن ملت است که به رفتارهای فردی، اجتماعی و ملی این گونه جوامع شکل و فرم می بخشد و بسان ابزاری بی بدیل در انتقال میراث بشری عمل می کند. زبان مادری هر ملتی فارغ از چارچوبهای سیاسی حاکم و صرف نظر از در اقلیت و یا در اکثریت بودن، نماد موجودیت و نشان فرهنگ، تاریخ، همبستگی، پیوستگی و هویت آن ملت است، از این رو حق بهره گیری ملتها از زبان مادری و حق حفظ و پاسداشت آن از حقوق بنیادین و انتقال ناپذیر بشر و جوامع انسانی است و همان گونه که اسناد بین المللی حقوق بشر بر محترم شمردن این حقوق تاکید دارند، باید حق برخورداری از آموزش و زبان مادری برای همه ملت های ساکن در جغرافیای اجباری ایران نام به صورت ریشه ای و بنیادی تضمین و تامین گردیده و به تبعیض و آپارتاید زبانی و نقض حقوق فرهنگی پایان داده شود و ممنوعیتها و موانع موجود برچیده شده تا ملت های تورک ،عرب ،بلوچ و …بتوانند زبان خود را به فرزندانشان بیاموزند و با زبان مادری خویش آزادانه تعلیم و آموزش ببینند و از این طریق زبان و فرهنگ و هویت ملی خود را حفظ و تقویت نمایند.

بیشتر بخوانید

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

  چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *