خانه / آذربایجان / محرومیت حامد قره اوغلانی در زندان اورمیه از معالجه

محرومیت حامد قره اوغلانی در زندان اورمیه از معالجه

اؤیرنجى: حامد قره اوغلانی، زندانی سیاسی دوران محکومیت ۱۳ ساله خود را در بند امنیتی زندان اورمیه سپری میکند. وی که از بیماری صرع رنج میبرد، از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده است.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی در خصوص وضعیت وی به هرانا گفت: «حامد از بیماری صرع گرندمال رنج میبرد و علیرغم نیاز دارویی و درمانی از رسیدگی درمانی محروم مانده است. همچنین در زندان اورمیه بهداری مجهز وجود ندارد و دارویی که پزشک متخصص تجویز کرده را به او نمیدهند و طبق تجویز خودشان به وی دارو می دهند. مسئولان زندان از اعزام حامد قره اوغلانی به پزشکی قانونی و بیمارستان برای درمان ممانعت می کنند.»

لازم به یاد آوری است، در دی ماه ۱۴۰۰، آقای قره اوغلانی به همراه هفت زندانی سیاسی دیگر در بند عمومی زندان اورمیه در پی انتقال به بند امنیتی در این زندان مورد ضرب و شتم مسئولان زندان قرار گرفتند.

به گفته این منبع مطلع، بعد از انتقال به بند امنیتی، این زندانیان از دسترسی به بهداری و واحد فرهنگی برای آنها غیر ممکن شده است.

پیشتر هرانا طی گزارشی از وضعیت و مشکلات زندانیان سیاسی در بند امنیتی زندان اورمیه خبر داده بود.

در تاریخ ۵ مردادماه ۱۴۰۰ درخواست اعاده دادرسی حامد قره اوغلانی طی مدت ۵ روز از سوی دیوان عالی کشور رد شد.

آقای قره اوغلانی در بخش نخست پرونده خود توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اورمیه به اتهام محاربه از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران به اعدام و در بخش دوم پرونده خود از بابت اتهامات شرکت در دوره‌های نظامی و حمله به پایگاه‌های بسیج، تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به رهبری به ۱۴ سال و یک ماه محکوم شد، که با دریافت مکتوب رای صادره توسط وکیل مشخص شد رای دو قاضی دادگاه انقلاب اورمیه مبنی بر حکم حبس، بر رای قاضی سوم که حکم اعدام را برای این زندانی مدنظر گرفته بود غالب شده و در نهایت حکم این زندانی با اختلاف یک رای از بابت اتهام شرکت در گروه باغی (اشاره مصداق در متن حکم به سازمان مجاهدین خلق است) به ۱۳ سال حبس و به اتهام توهین به رهبری به ۱۳ ماه حبس و مجموعا به ۱۴ سال و یک ماه حبس منتهی شده است.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۱۳ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا است.

وکیل آقای قره اوغلانی بر اساس دفاعیه ای که نسخه ای از آن پیشتر توسط هرانا منتشر شده، به حکم صادره اعتراض کرده بود، او در دفاع از موکل خود او را فردی که با مشکلات جسمی و روحی دست و پنجه نرم می کند معرفی کرده که بر اساس بیماری روحی خود مسئولیت عمل انجام نشده را پذیرفته است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای قره اوغلانی پیشتر در تاریخ ۷ مهرماه ۱۴۰۰ در دادگاه انقلاب اورمیه برگزار شده بود.

حامد قره اوغلانی پیشتر در تاریخ ۷ تیرماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در اورمیه منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۲۶ تیرماه با پایان مراحل بازجویی به زندان اورمیه منتقل شد و از آن زمان تاکنون زندان اورمیه بسر می‌برد.

آقای قره اوغلانی که تا پیش از بازداشت به نصب دوربین های مداربسته اشتغال داشت، در سال ۹۵ به دلایل مالی از کارشناسی ارشد رشته معماری کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی انصراف داد و امسال سعی داشت که در آزمون کارشناسی ارشد مجددا شرکت کند. او پس از انصراف از دانشگاه مدتی نیز برای کار به کشور ترکیه رفت.

حامد قره اوغلانی، متولد ۱۷ تیر ۱۳۶۵، دانشجوی ارشد معماری و ساکن اورمیه است.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *