دوشنبه - ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / مخالفت خامنه‌ای با کمک به سیل زدگان از صندوق ذخیره ارزی!

مخالفت خامنه‌ای با کمک به سیل زدگان از صندوق ذخیره ارزی!

اؤیرنجى : علی خامنه ای رهبر رژیم اسلامی حاکم بر جغرافیای ایران نام در نامه‌ای به رئیس جمهوری “حسن روحانی”، تأکید کرد که برای کمک به سیل زدگان کشور او تنها در آخرین وهله “پس از جمع بندی و در صورت نیاز” با برداشت از منابع صندوق توسعۀ ملی موافق خواهد بود. حسن روحانی در نامه‌ای خامنه ای از او اجازه خواسته بود تا برای کمک به سیل زدگان به طور عاجل از صندوق ذخیرۀ ارزی کشور (موسوم به صندوق توسعۀ ملی) برداشت کند.

در پاسخ به این درخواست، علی خامنه ای در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشت : اگر چه اقدام های “دستگاه های متعدد دولتی و نظامی” در کمک رسانی به قربانیان سیل “چشمگیر و موجب سپاس و قدردانی است، ولی این کمک ها نمی تواند خسارت های وارده به آحاد مردم به ویژه کشاورزان و صاحبان کشتزارهای سیل زده را جبران کند”. علی خامنه‌ای سپس “ورود دولت را [برای کمک به سیل زدگان] لازم” دانسته و یادآوری کرده است : “مطلعید که استفاده از صندوق توسعۀ ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راههای دیگر ممکن است.”

در ادامه خامنه‌ای از روحانی خواسته است که منابع مالی لازم جهت امدادرسانی به سیل زدگان را از محل هایی همچون :

  • “پنج درصد مقرر در بودجۀ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه
  • جابجایی در ردیف های بودجه های عمرانی [و]
  • بیمه ها و تسهیلات بانکی” تأمین کند و تنها پس از انجام این اقدامات و “جمع بندی وضعیت در صورت نیاز برداشت از صندوق مزبور مورد تأئید [او] خواهد بود.”

به گزارش هلال احمر رژیم حاکم بر جغرافیای ایران نام ؛ فاجعۀ بی سابقۀ سیل بیش از ۲٠٠٠ شهر و روستا در تقریباً همۀ ٣١ استان کشور خرابی به بار آورده و دست کم ١٠ میلیون ایرانی قربانی این فاجعه شده اند. بر اساس آمار رسمی بیش از ۲ میلیون سیل زده به کمک های فوری بشردوستانه نیاز دارند. سیل صدها روستا و شهر  را ویران کرده و به جابجایی دست کم نیم میلیون نفر در داخل کشور منجر شده است.

در اقدامی غیرمنتظره، فرمانده سپاه قدس، قاسم سلیمانی، هزاران نفر از شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان، پاکستانی و … را با نام کمک به سیل زدگان ولی در اصل برای سرکوب اعتراضات مردمی در شهرهای سیل زده وارد خاک کشور کرده و حضور این شبه نظامیان که علیه مخالفان رژیم بشار اسد در سوریه جنگیده اند نگرانی هایی دربارۀ اهداف سپاه پاسداران در داخل کشور برانگیخته است.

بیشتر بخوانید

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی اعضای مجلس یازدهم!

اؤیرنجى : حسین جلالی، عضو مجلس فرمایشی رژیم ایران از رفسنجان پیشنهاد کرده روزانه ختم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *