خانه / اخبار / مذاکرات احیای «برجام»؛ فرانسه از ایران خواست فرصت سفر بورل را مغتنم بشمارد

مذاکرات احیای «برجام»؛ فرانسه از ایران خواست فرصت سفر بورل را مغتنم بشمارد

اؤیرنجى: «رویترز» نوشت که بورل تا روز شنبه در تهران می‌ماند و می‌کوشد مقامات ایران را به پذیرش متن پیش‌نویس مربوط به احیای برجام متقاعد کند

وزارت خارجه فرانسه، از ایران خواست تا از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای استفاده کند، و تاکید کرد که هنوز فرصت برای تهران وجود دارد.

در بیانیه شامگاه جمعه ۳ تیر وزارت خارجه فرانسه آمده است: «ما آماده‌ایم تا در مورد این توافق به نتیجه برسیم و از [حکومت] ایران می‌خواهیم از این فرصت دیپلماتیک برای انعقاد آن استفاده کند، در حالی که هنوز امکان آن وجود دارد».

جوزپ بورل، روز جمعه به ایران سفر کرد و تا شنبه در این کشور می‌‌ماند که از تهران بخواهد توافقنامه‌ای را که برای احیای توافق برجام آماده شده، امضا کند؛ توافقی که ایالات متحده از آن خارج شد اما اکنون به دنبال نجات آن است.

روز گذشته پیش از سفر غیرمنتظره بورل به تهران انریکه مورا در توییتر خود از دیدار رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران با وی و جوزپ بورل خبر داد و عکسی از صرف شام در رستورانی در بروکسل در توییتر خود منتشر کرد.

مورا نوشت که در هنگام صرف شام با نماینده آمریکا درباره جزییات برجام و چشم‌انداز کلان‌تر منطقه‌ گفتگو کرده و افزود که رابرت مالی بر تعهد ایالات متحده نسبت به بازگشت به برجام تاکید کرده است.

به‌نظر می‌رسد دیدار از پیش اعلام‌نشده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخرین فرصتی است که این اتحادیه با توسل به آن تلاش می‌کند راه‌های دیپلماسی رسمی با ایران را باز نگه داشته و این کشور را متقاعد کند که با احیای توافق هسته‌ای مجددا به تعهدات خود بازگردد. ایالات متحده بارها اعلام کرده که آماده بازگشت به برجام است و طبق آن تحریم‌های هسته‌ای را از روی ایران برخواهد داشت.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *