خانه / آذربایجان / مراسم دومین سالگرد وفات استاد حسن آزربایجان بر سر مزارش برگزار گردید+ ویدئو

مراسم دومین سالگرد وفات استاد حسن آزربایجان بر سر مزارش برگزار گردید+ ویدئو

اؤیرنجى : صبح امروز پنجشنبه به مورخه ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ دومین سالگرد بزرگداشت وفات مرحوم استاد حسن دمیرچی بر سر آرامگاه وی در وادی‌ رحمت تبریز با حضور خانواده مرحوم و برخی از دوستداران وی و فعالین ملى و هنرمندان آزربایجان بر سر مزار ایشان برگزار گردید.

این مراسم بعلت شیوع ویروس کرونا بصورت محدود و بدون اطلاع رسانی قبلی توسط نزدیکان مرحوم حسن دمیرچی صورت گرفته بود.

حسن دمیرچی یا حسن آزربایجان، متولد سال ۱۳۲۰ هجری شمسی، بیش از ۴۰ سال از عمر گرانبهای خود را در راه تحقق حقوق ملی ، فرهنگی و هویتی ملت تورک آزربایجان سپری کرد. ایشان به خاطر دفاع از فرهنگ و هویت آزربایجان، سالها از عمر خود را در زندان های دولت پهلوی و دولت جمهوری اسلامی ایران سپری کرده بود.

حسن آزربایجان ، همچنین در قیام مردم آزربایجان و در بسیج مردم تبریز علیه نژاد پرستی در خرداد ۸۵ نقش بسزایی را ایفا نمود و به همین خاطر به مدت بیش از یک سال در بازداشتگاه اداره اطلاعات و زندان مرکزی تبریز زندانی شد.

یکی از خدمات مهم حسن دمیرچی، جمع آوری کمک به زلزله زدگان قره داغ در سال ۱۳۹۱ بود و همچنین در توزیع کمک ها و تشویق مردم برای نجات زلزله زدگان نقش مهمی داشت، که به خاطر آن بارها مورد آزار و اذیت ارگان های امنیتی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

استاد دمیرچی، تاکنون چندین اثر موسیقی حماسی خلق کرده است که یکی از آنها “سهندیه” است که “سهندیه” نام منظومه‌ای به تورکی آزربایجانی از استاد محمدحسین شهریار است

بیشتر بخوانید

استعفای هوک و جایگزینی آبرامز با وی به عنوان نماینده آمریکا در امور ایران 

اؤیرنجى : برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران، روز پنجشنبه شش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *