سه شنبه - ۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / تورم و فقر؛ مردم ونزوئلا را به طوری باورنکردنی از این کشور متواری ساخته است +تصاویر

تورم و فقر؛ مردم ونزوئلا را به طوری باورنکردنی از این کشور متواری ساخته است +تصاویر

اؤیرنجى: تصاویری که در این روزها منعکس گردیده فرار مردم ونزوئلا به خاطر نرخ تورم و فقر شدید از این کشور را وسعتی باورنکردنی به تصویر کشیده است. 

به گزارش اؤیرنجى؛  تصاویری از مردم ونزوئلا بر روی پل “سیمون بولیوار” در مرز این کشور با کلمبیا منعکس گردیده است که شمار چشمگیری از شهروندان ونزوئلا را نشان می دهد که در پی وضعیت اقتصادی نابسامان این کشور راهی کشورهای همسایه شده‌اند و این تصاویر بازتاب وسیعی را در شبکه های اجتماعی جهان در پی داشته است.

کمیساریای آوارگان و پناهجویان سازمان ملل از همسایگان ونزوئلا خواسته است به شهروندان ونزوئلا در راه رسیدن به امنیت و تقاضای پناهندگی کمک کنند.

بهای یک کیلو گوجه فرنگی در ونزوئلا حدود ۵ میلیون بولیوار است.

چیزی در حدود ۴۰ سنت در کشورهای اروپایی، اما این پول برای شهروندان ونزوئلا رقم ناچیزی نیست. چون هر روز هم درآمد آنها کمتر می‌شود و هم پس‌‌اندازهاشان از ارزش می‌افتد.

بر اساس محاسبه صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم در ونزوئلا در سال جاری حدود یک میلیون درصد بوده است.

بهای یک بسته نوار بهداشتی در ونزوئلا سه و نیم میلیون بولیوار است.

اکنون دولت مادورو به حذف ۵ صفر از پول کشور اقدام کرده که از روز ۲۰ اوت ۲۰۱۸ به مورد اجرا گذاشته شد. دولت سرگرم چاپ اسکناس‌های جدید است.

بهای یک کیلو پنیر ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار بولیوار است.

بر اساس اسکناس‌های جدید این نرخ ۷۵ بولیوار می شود و کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که تورم و گرانی همچنان افزایش یابد و به باور آن‌ها اصلاح پول و ارز کشور، درد مردم و اقتصاد بحران‌زده ونزوئلا را درمان نخواهد کرد.

شهروندان تهیدست ونزوئلا به علت بیکاری، تورم و کمبود کالاهای ضروری ناگزیر به ترک کشور هستند و سازمان ملل از دو میلیون آواره سخن می‌گوید؛ رقمی که حتی می‌تواند بیشتر شود و این آوارگان به اکوادور، کلمبیا و به برزیل پناه می‌برند.

ایران نیز جاده ای را در پیش گرفته است که سرانجامش طبق نتایجی که از تحقیق اقتصاد دانان روی دو اقتصاد ایران و ونزوئلا به دست آمده ،مشابهتی چشمگیر با ونزوئلا داشته و زمینه و پارامتر‌های تجربه ورشکستگی کامل اقتصادی ونزوئلا در آن مشاهده می شود.

ایران به جز یک پارامتر کلیدی که همان بدهی خارجی است، وضعیتی مشابه با ونزوئلا دارد، در هنگام صحبت از اقتصاد ونزوئلا دیده می شود که تورم این کشور در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ در محدوده ۷.۸ تا حداکثر ۴۶ درصد در نوسان است. یکباره، اما تورم در ونزوئلا روندی شدیدا صعودی به خود می‌گیرد و به ترتیب در سه سال ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ۲۵۴، ۶۵۲ و ۲۳۴۹ درصد افزایش پیدا می‌کند. نرخ تورم این کشور البته در ماه‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته و حتی تا به ۴۰ هزار درصد هم رسیده است.

اقتصاد ونزوئلا با وجود داشتن بزرگترین ذخایر اثبات شده نفت جهان، از معضلاتی نظیر فساد گسترده دولتی و وابستگی بیش از اندازه به درآمد‌های نفتی رنج می‌برد.

در عین حال کاهش ۱.۵ میلیون بشکه‌ای استخراج به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت باعث کاهش شدید درآمد‌های این کشور شده است.

جالب است بدانید که تولید نفت این کشور در دهه ۹۰ میلادی حدود ۳.۵ میلیون بشکه بوده، اما این رقم تا سال ۲۰۱۷ به حدود ۲ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و در سال ۲۰۱۸ به مرز ۱.۵ میلیون دستگاه کاهش پیدا کرده است.

در کنار عوامل قبلی، اثر وضع تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ونزوئلا در کنار افزایش لجام گسیخته بدهی‌های خارجی ونزوئلا که برخی منابع آن را در حدود ۱۷۲ میلیارد دلار اعلام کرده‌اند، موجب شد تا این کشور با بدترین بحران اقتصادی تاریخ خود روبرو شود. از آنجا که ونزوئلا عمده این استقراض را از طریق دو کشور چین و روسیه انجام داده و توان زیادی برای ادای بدهی‌های خود ندارد، به همین دلیل دولت این کشور توان چندانی برای سروسامان دادن به وضعیت کنونی کشور را ندارد.

ایران پرس نیوز

ایران پرس نیوز

بیشتر بخوانید

جغرافیای زبانی تورکان یکی از بی‌نظیرترین و پهناورترین ها در جهان

تورکان از دیرباز تا کنون دارای تمدنی عظیم بوده‌اند به طوری که امروره پس از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *