پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / معافیت تحریمی هشت کشور خریدار نفت ایران تمدید نمی گردد!

معافیت تحریمی هشت کشور خریدار نفت ایران تمدید نمی گردد!

اؤیرنجى: کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که دیگر معافیت از تحریم خرید نفت ایران را تمدید نخواهد کرد. هدف واشنگتن از این اقدام به صفر رساندن صادرات نفت رژیم ایران است.

به گزارش اؤیرنجى ؛ در بیانیه ای که به همین مناسبت دولت آمریکا منتشر کرد آمده است که در پایان مهلت این معافیت ها، یعنی در دوم ماه مه آینده، رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، تصمیم گرفته که اعطای این معافیت را به برخی خریداران نفت ایران متوقف کند. در واکنش، نخست وزیر اسرائیل در پیامی تشکر خود را از رئیس جمهوری آمریکا بابت این تصمیم به وی اعلام کرد.

همین بیانیه افزوده است که هدف از این تصمیم به صفر رساندن صادرات نفت ایران و محروم کردن رژیم این کشور از مهمترین منبع درآمد آن و همچنین جلوگیری از اقدام های بی ثبات کنندۀ رژیم ایران در خاورمیانه است.

کاخ سفید در بیانیه خود تصریح کرده است که این کشور در کنار عربستان و امارات متحد عربی که بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان به شمار می روند و همچنین سایر کشورهای دوست و متحد، متعهد می شوند که نیاز بازارهای جهانی به نفت را به حد کافی تأمین کنند.

چین، ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، یونان و ایتالیا از جمله هشت کشوری هستند که تاکنون از معافیت های آمریکا برای خرید نفت ایران بهره مند بوده اند.

دیروز یکشنبه بیست و یک آوریل روزنامۀ “واشنگتن پست” خبر داده بود که دولت آمریکا امروز دوشنبه بیست و دوم آوریل رسماً پایان معافیت هشت کشور از تحریم نفت ایران را اعلام می‌کند. در نوامبر گذشته، دولت واشنگتن پس از خروج از برجام تحریم های یکجانبۀ خود را علیه صدور نفت ایران به اجرا گذاشت.

خاطر نشان می سازیم که ؛ در پی توافق اتمی ژوئیه سال ۲٠١۵ (برجام) بخش عمدۀ تحریم های آمریکا علیه ایران در اوایل سال ۲٠١۶ به حال تعلیق درآمد. اما، با روی کار آمدن دولت ترامپ، کاخ سفید واشنگتن پس از خروج از برجام تحریم های پیشین آمریکا را علیه ایران و به ویژه علیه صادرات نفت این کشور از نو به اجرا گذاشت و همزمان هشت کشور خریدار نفت ایران از جمله چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، یونان، ترکیه و ایتالیا را موقتاً از رعایت تحریم خرید نفت ایران معاف کرد. مدت این معافیت شش ماه بوده و در دوم ماه مه به پایان می رسد.

بیشتر بخوانید

پخش گسترده پوستر در حمایت از محبوسین سیاسی آزربایجانی توسط فعالین ملی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی 

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی در بسیاری از شهرهای آزربایجان جنوبی از جمله تبریز ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *