خانه / آذربایجان / معدنکاران اصفهانی تنها تفریحگاه زمستانی مردم تکاب را تخریب کردند

معدنکاران اصفهانی تنها تفریحگاه زمستانی مردم تکاب را تخریب کردند

اؤیرنجى: معدنکاران اصفهانی پیست تیوپ‌سواری «یولغون آغاج» تنها تفریحگاه زمستانی مردم شهرستان تکاب (تیکان تپه) آزربایجان را تخریب کردند.

این مکان تپه ای با شیب بسیار مناسب در کنار روستای تاریخی یولغون آغاج است که توسط مردم منطقه برای تیوپ سواری انتخاب شده بود و زمستان ها هزاران نفر برای تیوپ سواری به این مکان هجوم می آوردند.

در سالهای گذشته، علیرغم درخواست های مکرر شهروندان تیکان تپه، مسئولان دولتی از بهسازی و ایجاد امکانات در این محل خودداری کردند و امروز در سکوت مسئولان دولتی، این مکان تفریحی مردم محروم تیکان تپه، توسط معدنکاران سودجوی اصفهانی تخریب شد تا سنگ های تراورتن آن استخراج شده و به اصفهان منتقل شود.

این معدن در کنار محوطه باستانی ۳ هزار ساله «پاپاق قالا» در کنار روستای یولغون آغاج قرار دارد. این محوطه در سال ۱۳۸۵ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در آن اداره میرث فرهنگی تابلویی نصب کرده که روی آن نوشته شده «هر گونه دخل و تصرف، تخریب و تجاوز به محدوده باستانی جرم محسوب گشته و مطابق مقررات و تعزیرات ۷۵ قابل پیگیری قانونی است.»

علاوه بر باستانی بودن محوطه، «فاصله قانونی ۵۰۰ متر هوایی معدن از روستا» رعایت نشده و تخریبات و گرد و غبار این معدن موجب آلوده شدن چراگاهها، باغات، اراضی کشاوری و آبهای منطقه شده و اهالی روستا را با مشکلات و بیماری های تنفسی مواجه کرده است.

اهالی تیکان تپه در اعتراض به اقدامات غیرقانونی و تخریبات گسترده معدنکاران اصفهانی، بارها با آنها درگیر شده اند اما معدنکاران اصفهانی سالهاست با استفاده از رانت و پرداخت رشوه به مسئولان تهران، سنگ های تراورتن این محوطه تاریخی آزربایجان را تاراج می کنند و آسیب های فراوانی به محیط زیست و روستائیان منطقه وارد کرده اند.

معدنکاران اصفهانی با تخریبات گسترده در این محل، تاکنون ۵۰۰ خانوار از اهالی روستای یولغون آغاج آزربایجان را مجبور به مهاجرت کرده اند. در تیرماه ۱۴۰۰ خبرگزاری صداوسیمای آذربایجان غربی نوشت: ««این روستا در سال ۵۷، ۷۲۰ خانوارداشت ولی الان بر اثر تخریبات معادن تنها ۲۲۰ خانوارش در روستا مانده اند.»

تیکان تپه (تکاب) با وجود دارا بودن دو معدن بزرگ طلای خاورمیانه(معادن طلای زره شوران و آغ دره) و هشتاد معدن سنگ، به دلیل سیاست های تبعیض آمیز حکومت ایران، به یکی از محروم ترین شهرستان های کشور بدل شده است و از کمترین امکانات زیربنایی نیز بی بهره است.

سهامداران و مالکان این معادن، از اهالی استان های فارس نشین مرکز کشورند و با انتقال خام مواد معدنی به مرکز کشور، مالیات و سود حاصل از این معادن به جیب مردم شهرهای اصفهان، کرمان، یزد و تهران منتقل می شود و این معادن عملا سودی برای اهالی تورک منطقه ندارد.

بیشتر بخوانید

نرخ تورم مواد خوراکی در شهریورماه به بیش از ۶۰ درصد رسید!

  اؤیرنجی : بر اساس آمار رسمی که مرکز آمار رژیم ایران منتشر نموده، رقم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *