خانه / گزارش / معرفی کتاب “تأملی درباره ایران” / ابراهیم احمدپور

معرفی کتاب “تأملی درباره ایران” / ابراهیم احمدپور

کتاب حاضر، حاصل گردآوری و بازنویسی مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و گفت‌وگوهای سید جواد میری مینق پیرامون ایران و ایرانیت می‌باشد که شمال پنج فصل ایران در گذر تاریخ، هویت ایرانی، قومیت، زبان و ادب و ادبیات فارسی و مسئله ایران است.

ایده مرکزی نویسنده مفهوم “ایران فرهنگی” یا “قاره فرهنگی ایران” است که مستلزم گذر از چهارچوب دولت‌ملت یورسنتریک(اروپامدارانه) به واحد‌های ژئوکالچری است.

تحقق این ایده و اسطوره نیز، نه به دست سیاستمداران بلکه به عهده اصحاب علوم انسانی و مشخصا فلاسفه است. از نظر نگارنده مفهوم ایران سیاسی پسامشروطه که توسط سعید نفیسی مطرح شد تا به جای “پرشیا” و “سرزمین پارس” از واژه “ایران” در مکاتبات بین‌المللی استفاده شود، در اوضاع آشفته ایران آن روزها برآیندی ایجابی داشته و باعث همگرایی در داخل مرزهای ایران سیاسی شده اما در بستر تاریخی گسترده‌تر محدودیت بزرگی برای ایده ایران فرهنگی ایجاد کرده است. گستره جغرافیایی ایران فرهنگی شامل قفقاز شمالی و جنوبی، آسیا مرکزی و صغیر(ترکیه)، مناطقی از عراق و سوریه و لبنان و در این سو افغانستان، شبه قاره هند، پاکستان، حاشیه جنوبی خلیج تا یمن و همچنین ترکستان شرقی در چین می‌باشد. علاوه بر آن در موضوع هویت ملی در کنار قبول تنوع و تکثر قومی، زبانی، مذهبی و… همچنین انتقاد از عناصر ایرانیت به مثابه زبان فارسی و اسلامیت به عنوان یک کل، عناصر اصلی هویت ایرانی را، تشیع، تصوف و ترکیت معرفی می‌کند.

در فصل آخر کتاب نیز انتقاداتی نسبت به سید جواد طباطبائی داشته و بر این اساس گفتمان وی را بیشتر ناشی از یک عکس‌العمل روان‌شناختی می‌داند که حاوی عرب‌ستیزی، ترک‌ستیزی و دین‌گریزی است که نشان از عدم آگاهی گفتمان طباطبائی نسبت به امور امروزی در جهان پسامدرن دارد. نیز عامل جدایی راه خود و جواد طباطبائی را در مسیر بازسازی سوبژه سرخورده ایرانی می‌داند که جواد طباطبائی به دنبال “برگشت به گذشته و سوبژه باستان‌گرایانه” است، در حالی که وی به “بازگشت به خویشتن وجودی” معتقد است.

بیشتر بخوانید

استقرار ارتش آزربایجان در جاده قامیشلی کلبجر در مرز ارمنستان

اؤیرنجى : طبق تصاویر ویدئویی گرفته شده توسط سربازان ارتش آزربایجان در حال عبور از گردنه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *