خبر فوری
خانه / اخبار / ممانعت از برگزاری اولین همایش تاریخ و فرهنگ آذربایجان در دانشگاه محقق اردبیلی!

ممانعت از برگزاری اولین همایش تاریخ و فرهنگ آذربایجان در دانشگاه محقق اردبیلی!

 

«دونیادا قارانلیقلار اگر بیرلشه باهم بیر خیرداجا شمعین ایشیغین سؤندوره بیلمز»

اؤیرنجى : برنامه همایش تاریخ آذربایجان که قرار بود طبق مجوز قبلی کسب شده به مورخه ۱۵ اسفند۹۷ ساعت ۱۵:۳۰ در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شود با شانتاژ برخی گروه های وابسته به افکار رژیم گذشته که متاسفانه در بدنه دولت فعلی نیز نفوذ کرده اند در ساعات آخر با دستور مستقیم مشاور اول رئیس جمهور حسام الدین آشنا در قالب نامه ای محرمانه به وزارت و در نتیجه فشار وزارت علوم به دانشگاه محقق اردبیلی از برگزاری این همایش جلوگیری به عمل آمد.

و جالب اینکه وزارت علوم عین همان نامه را بی کم کاست با مهر و امضای خود به دانشگاه ارجاع داده است !
در نامه ی ذکر شده که از جانب مشاور رئیس جمهوری به وزارت علوم ارسال شده است از دلایل لغو این برنامه ” تلاش برای ایران ستیزی تحت پوشش پهلوی ستیزی” مطرح شده است.

« و با عنایت به اینکه ماههای گذشته برخی قوگرایان و تجزیه طلبان با هدف تحریکات افراطی قومی قصد فضا سازی در دانشگاه های کشور را داشتند همچنین شرایط و جو سازی های موجود پس از سفر نخست وزیر ارمنستان به کشور توسط جریان تجزیه طلبان در شمالغرب در خبرها آمده است لذا مبرر نمائید و اجازه داده نشود دانشگاه به محل منازعات قومی بدل شود »

این بار اول نیست که دخالت های نیروهای امنیتی در دانشگاه های آزربایجان چنین آشکار و بی پرده رخ می دهد. در موردی دیگر در تاریخ ۹۷/۱۲/۱۲ برنامه ی بزرگداشت روز زبان مادری در دانشگاه محقق اردبیلی هم به واسطه فشار و درخواست نیروهای امنیتی و مسئولین دانشگاهی از برگزاری آن ممانعت به عمل آمده است.

افزایش فزاینده فشار بر دانشجویان هویت طلب و فعالین فرهنگی در دانشگاه های آزربایجان به ویژه دانشگاه محقق اردبیلی و تهدید و ارعاب آنان به پرونده سازی در حالی است که همین هفته(۱۴اسفند۹۷) مجوز تشکیل انجمن گسترش زبان فارسی شعبه اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی و استقبال مسئولینی که برگزاری بزرگداشت زبان مادری را امنیتی اطلاق میکردن برای برخی از این افراد که فعالیت هایشان در جهت تعمیق عقده های قومی است و به واگرایی ملی می انجامد فرش قرمز پهن میکنند.

این نوع دهن کجی به مطالبات به حق و اهانت و استهزاء احساسات جمعی که گویی این روزها در بین مسئولین اپیدمی شده است چه هدفی را دنبال می کند؟
تلاش چند ماهه ی دانشجویان جهت برگزاری این برنامه ها به راحتی با یک نامه از مرکز لغو می شود، آیا دانشگاه قدرت دفاع از دانشجو در محیط خود و برای برنامه قانونیکه خود مصوب کرده است را ندارد؟

لااقل نمی توانید از حرمت دانشگاه و دانشجو دفاع کنید برای اعتراضات به حق و قانونی آن که قانونی حق برگزاری برنامه خود را دارد اما با درهای بسته سالن مواجه میشود جوابگو باشید نه اینکه با تهدید و فیلمبرداری از تجمع کنندگان و مخابره به نیروهای امنیتی

شعور و حرمت دانشجو را هدف قرار دهید ، طبق اساس نامه دانشگاه عوامل انتظامی و اطلاعات حق دخالت و حتی ورود به دانشگاه را ندارند، پس دلیل این دخالت های آشکار چیست؟
مسببین امنیتی شدن دانشگاه های آذربایجان باید پاسخگو باشند
آیا دانشگاه محقق اردبیلی استقلال ندارد که طبق خواست ارگان های امنیتی عمل می کند؟
آیا با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، عوامل پهلوی پرست با لباسی دیگر در صحن حکومت حاضر هستند؟!

#اؤلوم_اولسون_آپارتایدا
#تاسیس_انجمن_ترویج_زبان_فارسی_در_دانشگاه_محقق_اردبیلی
#ممانعت_از_برگزاری_همایش_بزرگداشت_زبان_مادری
#جلوگیری_از_برگزاری_همایش_تاریخ_آزربایجان
#پهلوی_ستیزی_ایران_ستیزی_است؟!

 

بیشتر بخوانید

نظربایف، رئیس افتخاری مادام العمر شورای تورک شد

نورسلطان نظربایف رئیس جمهور سابق قزاقستان، به پیشنهاد رجب طیب اردوغان و با تصویب دیگر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *