پنج شنبه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو ؛ گوشی موبایل نیز مسیر پراید را می پیماید!

ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو ؛ گوشی موبایل نیز مسیر پراید را می پیماید!

اؤیرنجى : در تصمیمی عجیب وزارت صمت رژیم ایران واردات تلفن های همراه هوشمند بالای سیصد یورو به جغرافیای ایران نام را ممنوع اعلام نمود و علنا صنعت تلفن های همراه در این کشور به روزگار صنعت خودروسازی و پراید دچار خواهد گردید و مردم در این جغرافیا بالاجبار بایستی از گوشی های بی کیفیتی که سود بیشتری نصیب رژیم خواهد نمود استفاده نمائید!

انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی رژیم ایران در اطلاعیه‌ای که روز شنبه (چهاردهم تیر ماه) منتشر کرده، رسما این ممنوعیت را اعلام کرده است.

در این اطلاعیه به “محدودیتهای اعمال شده در سقف تخصیص ارز واردات موبایل در سال جاری و ممنوعیت واردات کالای بالای ۳۰۰ یورو در رویه مسافری و تجاری” اشاره شده است.

بعضی از فعالان بازار موبایل گفته‌اند از ابتدای سال ۱۳۹۹ واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به کلی متوقف شده است.

محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل به پایگاه خبری زومیت، که خبرهای حوزه فن‌آوری را پوشش می‌دهد گفته است: ” یکی از دلایل اینکه دیگر گوشی بالای ۳۰۰ یورو وارد نمی‌شود، تخصیص‌نیافتن ارز به واردات موبایل است.”

او گفته: “بودجه‌ی بالای ۳۰۰یورو، حدود ۱۵ تا ۲۰درصد از سهم بازار را تأمین می‌کند درحالی‌که باقی گوشی‌های زیر ۳۰۰یورو بیش از ۸۰درصد بازار را تأمین می‌کنند. به همین خاطر انجمن واردکنندگان باید تصمیمی در این رابطه می‌گرفت.”

آقای عالیان همچنین گفته: ” سال قبل (۱۳۹۸) مبلغ ۲میلیارد و۴۰۰میلیون یورو برای واردات موبایل ارز تخصیص یافته بود که این مبلغ امسال به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو کاهش پیداکرد.

بر اساس آنچه گفته شده ممنوعیت واردات این گوشیها به دلیل کاهش شدید منابع ارزی ایران و به پیشنهاد این انجمن بوده است؛ همچنین قرار شده “تصمیماتی برای اعمال محدودیت برای واردکردن مسافری نیز گرفته شود.”

اعمال محدودیت برای واردات گوشی توسط مسافران نیازمند مصوبه هیئت وزیران ایران است.

با همه‌گیری کرونا و بسته شدن بسیاری از مرزها از اسفند ماه واردات بسیاری از کالاها از جمله گوشیهای هوشمند تحت‌الشعاع قرار گرفت و محدود شد؛ به این مورد باید محدودیتهای ارزی در ایران به دلیل توقف صادرات و تحریمها را هم اضافه کرد.

اطلاعیه اخیر درباره ممنوعیت ورود گوشیهای بالای سیصد یورو بسیاری از گوشی‌های هوشمند نظیر محصولات اپل و سامسونگ را در بر خواهد گرفت.

وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) اوایل سال جاری ثبت سفارش بعضی از اقلام در حوزه فناوری اطلاعات را متوقف کرد که البته با اعتراض فعالان این حوزه‌ این ممنوعیت لغو شد.

به گفته فعالان بازار از ابتدای سال جاری واردکنندگان این اقلام با مشکل ثبت سفارش روبرو بوده‌اند و بسیاری از آنها نتوانسته‌اند برای واردات این اقلام دریافت کنند.

این تصمیم وزارت صمت رژیم ایران یعنی اینکه ؛ وارد کننده تلفن همراه حتی با ارز آزاد هم نمی‌تواند گوشی موبایل وارد کند و عملا چند اتفاق خواهد افتاد؛وارد کنندگان قبلی سود کلانی‌ به جیب می‌زنند!مردم در جغرافیای ایران نام از گوشی‌هایی‌ با فناوری جدید محروم خواهند شد و با گوشی های بی کیفیت همان کاری را که با صنعت خودرو کردند، انجام می شود که همه پراید بخرند و اینها سود کنند.

بیشتر بخوانید

نیترات نارضایتی، مراقب بیروتی شدن ایران باشید!

اؤیرنجى : سردبیر عصر ایران، در روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ در یادداشتی وضع ایران را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *