خانه / آذربایجان / من سندن آیریلمازدیم ظۆلم ایله آییردیلار؛ دیوار نویسی در تبریز

من سندن آیریلمازدیم ظۆلم ایله آییردیلار؛ دیوار نویسی در تبریز

اؤیرنجى : طی روزهای گذشته گروهی از هنرمندان و فعالان ملی مدنی آزربایجانی اقدام به دیوار نویسی در شهر تبریز با متن و مضمون شعر فولکلوریک آزربایجانی کردند.

«من سندن آیریلمازدیم، ظۆلم ایله آییردیلار»

متن شعری است که همراه با نقشه ی شمال غرب ایران«آذربایجان» و جمهوری آذربایجان روی دیوارهای اطراف بنای تاریخی ارگ و پیرامون آن در مرکز شهر تبریز نگاشته شده است.متن کامل این شعر فولکلوریک آزربایجانی چنین است:

«آرازی آییردیلار

قوم ایله دویوردولار

من سندن آیریلمازدیم

ظۆلم ایله آییردیلار»

این شعر اشاره به واقعه تاریخی جدا سازی دو ملت آذربایجان از یکدیگر است که رود «آراز» مرزی است بین جمهوری آزربایجان و آزربایجان جنوبی در ایران .

در لحظه جداسازی و مرزبندی از ملت تورک عده ای این طرف رود و عده ای آن طرف رود همراه با اقوام و بستگانشان شاهد جداسازی و فراق بین اعضای خانواده شان بوده اند؛ این واقعه غم انگیز همراه با سوز و تاب ساز آزربایجانی و گریه ی مردم همراه بود.

این شعر نیز به عنوان بایاتی در ادبیات مردم آزربایجان از ارزش و اهمیت بیشتری برخوردار است.

بعد از عملیات موفقیت آمیز آزاد سازی « قاراباغ » اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به دعوت جمهوری آزربایجان برای تبریک بازپس گیری اراضی اشغالی به این کشور رفته بود این شعر آزربایجانی را در حضور مقامات و ملت آزربایجان قرائت نمود که باعث واکنش و عصبانیت وزیر امور خارجه ایران جواد ظریف و ایرانشهری ها در ایران شده بود.

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *