دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۸
خانه / اخبار / مهدی قمری بنیسلی فعال ملی و مدنی ترک آزربایجانی آزاد شد

مهدی قمری بنیسلی فعال ملی و مدنی ترک آزربایجانی آزاد شد

مهدی قمری فعال دانشجویی ترک آزربایجانی که بدلیل چاپ تقویم ترکی «تورکی» در تهران بازداشت شده بود، امروز با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد.

آقای قمری فعال ملی و مدنی ترک ‌ساکن تهران روز پنجشنبه به مورخه دوم فرودین ماه ۱۳۹۷ در محل کارش توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت گردیده بود.

بنا به گفته نزدیکان آقای مهدی قمری بنیسلی، وی در رابطه با پرونده چاپ تقویم تورکی توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و بازداشتگاه اوین تهران منتقل شده بود.

یاسین ارفعی و بهنام نور محمدی متهمان دیگر این پرونده بودند که آقای ارفعی را در تاریخ ۲۸ اسفند و آقای نورمحمدی را در ۲۳ اسفند ماه بازداشت کرده بودند که هر کدام با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی اخیرا به ترتیب در تاریخ ۱۹ و ۱۸ فروردین بطور موقت آزاد شدند.

بهنام نورمحمدی از فعالین با سابقه حرکت ملی آزربایجان است. وی از دوران دانشجویی تاکنون به دلیل فعالیت‌های مدنی در راه احقاق حقوق تُرکان آزربایجان بارها دستگیر و زندانی شده است.

دولت جمهوری اسلامی ایران هر گونه فعالیت مدنی در جهت احقاق حقوق ملی، زبانی و فرهنگی ترک ها را تهدیدی علیه خود و موجودیت زبان، فرهنگ و هویت فارسی قلمداد می کند. تا کنون صدها فعال ترک آزربایجانی در این خصوص مورد آزار و اذیت حاکمیت نژادپرست جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته اند.

در طول مدت بازداشت آقای قمری اطلاعات تهران پدر و مادر وی را تهدید کرده بودند که از اطلاع رسانی در مورد وضعیت این فعال ملی و مدنی ترک خودداری کنند.

بیشتر بخوانید

کشتی ایرانی حامل هروئین در آبهای ساحلی سریلانکا توقیف شد!

اؤیرنجى: مقامات ساحلی سریلانکا یک کشتی ایران حامل هروئین را در آب‌های ساحلی این کشور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *