دوشنبه - ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / اخبار / موسسه علم و امنیت بین المللی محل «ساخت تاسیسات جدید هسته‌ای رژیم ایران» را افشا نمود!

موسسه علم و امنیت بین المللی محل «ساخت تاسیسات جدید هسته‌ای رژیم ایران» را افشا نمود!

اؤیرنجى : موسسه علم و امنیت بین‌المللی در گزارشی با انتشار تصاویر ماهواره‌ای که در شانزدهم دی ماه از تاسیسات هسته‌ای نطنز گرفته شده، اعلام کرد این تصاویر نشان می‌دهد سه تونل در کوهی در نزدیکی این سایت حفاری شده و ارزیابی اولیه این است که تاسیسات جدیدی زیر این کوه در حال ساخته شدن است.

بنابر این گزارش کار ساخت و ساز در محوطه تاسیسات هسته‌ای نطنز، در بزرگ‌ترین کوه موجود در منطقه «با سرعت در حال پیشرفت» بوده و به احتمال زیاد این نقطه محل ساخت تاسیسات هسته‌ای جدید است.

از سوی دیگر روز دوشنبه، شورای اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران، از اقدام جمهوری اسلامی در افزایش غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو عمیقا ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست تا از افزایش تنش‌ها پرهیز کرده و بدون وقفه اقدامات خود را متوقف کند.

این بیانیه توافق هسته‌ای را «یکی از عوامل اصلی در ساختار جهانی مقابله با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و دستاورد دیپلماسی چندجانبه» خواند و هشدار داد اقدامات جمهوری اسلامی در دو سال اخیر نه تنها با مفاد این توافق در تناقض است، بلکه اقدامات دیپلماتیک کنونی را برای حفظ این توافق به خطر می‌اندازد.

شورای اتحادیه اروپا ضمن حمایت از تلاش‌های دیپلماتیکی که برای بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای و ملزم کردن ایران به اجرای تعهداتش در جریان است، از مواضع جو بایدن درباره لزوم بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای استقبال کرد.

این بیانیه با اشاره به مشکلات به‌وجود آمده در پی خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد اروپا به تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای پایبند می‌ماند و با وجود «چالش‌های سخت» پیش رو در تلاش است این توافق را حفظ کند.

روز دوشنبه، رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه‌ای با رویترز با تاکید بر اینکه ایران در حال پیشرفت و دسترسی «بسیار سریع» به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است گفت زمان برای احیای برجام فقط چند هفته است.

هفته گذشته، رویترز از یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که در آن اعلام شده بود ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در مجتمع غنی‌سازی انرژی هسته‌ای نطنز نصب کند.

طبق اعلام آژانس، این سه آبشار به غیر از یک آبشار کنونی سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام است که برای غنی‌سازی اورانیوم در این مجتمع مورد استفاده قرار دارد.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، جمهوری اسلامی فقط مجاز است از سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ که از کارایی کمتری برخوردارند، در مجتمع غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده کند.

بیشتر بخوانید

سجاد صدقی ؛ بازداشت و شکنجه فعال ملی آزربایجانی توسط نیروهای امنیتی در تبریز!

اؤیرنجى : سجاد صدقی فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ توسط …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *