جمعه - ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / موضع رسمی سازمان ملل در خصوص جغرافیای آزربایجان جنوبی و هویت تورکی + تصاویر

موضع رسمی سازمان ملل در خصوص جغرافیای آزربایجان جنوبی و هویت تورکی + تصاویر

اؤیرنجى: سالیان متمادی است که آزربایجان پس از تجزیه توسط ابرقدرت ها و دولت های منطقه جغرافیای آن نیز تحت عنواین مختلف مورد تحریف و تجزیه قرار گرفته است.

پس از استقلال قسمت شمالی آزربایجان بیداری ملی در آزربایجان جنوبی به خود سرعت گرفت و بی شک جغرافیای آزربایجان نیز در بازیابی هویت ملی تورک های یکی از الترناتیوهای فعالین ملی _ مدنی تورک بوده است.

همانطور در داخل مرزهای آزربایجان جنوبی دشمنان ملت تورک با دسیسه ها و نقشه های شوم در صدد تجزیه و تحریف این جغرافیا بودند و هستند اما در خارج از آزربایجان جنوبی و ایران در مجامع بین اللملی نیز اینبار هم رژیم ایران و هم اوپوزسیون فارس مانع بزرگی برای انعکاس صدای ملت تورک در قالب جغرافیای آزربایجان بودند.

با فراگیر شدن و قدرت گیری حرکت ملی آزربایجان جنوبی در داخل و به تبع آن فعالین شاخه خارجی حرکت ملی نیز در تلاش برای انعکاس صدای آزادی خواهی ملت تورک با حضور در مجامع بین المللی در تلاش برای اعلام موجودیت و برای گذر از سانسور لابی های حقوق بشری فارس بودند.

گروههای حقوق بشری و رسانه های فارسی که طی سالیان گذشته از مطرح کردن اسامی فعالین ملی _ مدنی تورک آزربایجانی سرباز زده و بعضا نیز تحت فشار افکار عمومی با عنوانی همچون فعال آذری و یا شمالغرب ایران مجبور به اندک انعکاس حداقلی بودند.

طی سالیان گذشته تلاش شده است که آزربایجان جنوبی در مجامع بین المللی شناخته شود و برخی مجامع بین المللی اینبار نیز به همت فعالین حقوق بشر آزربایجانی بصورت رسمی جغرافیای آزربایجان و هویت تورکی مردم آزربایجان در گزارش آنتونیوگوترش دبیر کل سازمان ملل ضمن اشاره به نقض حقوق بشر و دستگیریهای گسترده به طور مشخص از ملت تورک آزربایجان نامبرده شده است.

به همت فعالین حقوق بشر آزربایجان ، کلمه “تورکهای آزربایجان “رسمیت پیدا می کند و برای اولین بار،در گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد آقای آنتونیو گوتریش ، از تقض حقوق بشر در آزربایجان و دستگیریهای گسترده تورکهای آزربایجان صحبت میشود

به نقل از جمعیت حقوق بشر آزربایجان “ارک ” این رویه در گزارش های سایر مجموعه های سازمان ملل و بهمین منوال درگزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز انعکاس یافت.

بی شک این انعکاس واقیعت تاریخی منبع و ماخذی برای استفاده سایر نهادهای بین المللی خواهد بود و حقیقت ملت تورک آزربایجان از سانسور ها و تحریف های رسانه های سایر ملت ها و بصورت ویژه رسانه های فارس خلاف اصول بین المللی و حقوق بشری خواهد بود.

بیشتر بخوانید

انتقاد از چین و روسیه بخاطر نسل کشی ترکان اویغور و اشغال کریمه در نشست جی‌۷

اؤیرنجى: وزرای خارجه هفت کشور صنعتی در نشست لندن، چین را به نقض حقوق بشر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *