پنج شنبه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / نابودی بزرگترین کاروانسرای آزربایجان در ورزقان!

نابودی بزرگترین کاروانسرای آزربایجان در ورزقان!

اؤیرنجى : کاروان سرای برازین بزرگترین کاروانسرای آزربایجان باوجود اینکه در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ و با شماره ۱۸۹۱۲ثبت ملی گردید و در ۵۵ کیلومتری شهر ورزقان واقع شده متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولین مربوطه و به دلیل نزدیکی به معدن مس سونگون در حال نابودی می باشد.

کاروانسراها زمانی نقشی اساسی و مهم در حیات اجتماعی انسان ها داشته اند و هر گاه برتعداد و کیفیت آنها افزوده می شد نشان از رونق و رفاه اجتماعی و آسایش مردمان بود.

کاروان سراها در جغرافیای ایران نام مربوط به دوره های اشکانیان و دوره‌ای اسلامی می باشد. در تاریخ این سرزمین پس از اسلام سلسله های سلجوقی وصفویان نقطه عطف و دوران طلایی احداث کاروان سراهای بزرگ دانسته اند. به طوری که در زمان سلطان ملکشاه امپراطور بزرگ سلجوقی بودجه شهر تبریز با فرانسه و انگلیس برابری می کرده است و هزاران کاروانسرا ساخته شد.

در زمان صفویه نیز به موازات تعمیر و تاسیس راه ها و تقویت دستگاه راهداری کشور.به امر ساخت ساز بناهای کاروانی نیز کوششی فراوانی به کار رفت. در واقع در زمان شاه عباس به بعد کاروان سراهای مخروبه و آسیب دیده تعمیر و بازسازی شد. در عین حال تعداد بیشماری کاروانسرای جدید و آب انبارهای بزرگ در جای جای امپراطوری ساخته شد. به طوری که شاه عباس فرمان داد تا۹۹۹ کاروانسرا بنا کنند و دست نگاه داشت چون عدد هزار را لفظ خفیفی می دانست، بنابراین دستور داد یکی کمتر از هزار بنا کنند تا در شمارش آن اندکی درنگ شود.

در شهرستان ورزقان و خاروانا نیز همچون برخی از نقاط آباد و دارای رونق اقتصادی، کاروانسراهای احداث گردیده بود. از میان ده ها کاروانسرای ساخته شده تنها چند عدد باقی مانده است که می توان به کاروانسراهای یایری علیا برازین اشاره کرد.

وجود این کاروان سراها نشان دهنده رونق، صنعت، تجارت، و بازرگانی بوده و این منطقه در دوره های مختلف تاریخی از اهمیت اقتصادی برخوردار بوده است.

بیشتر بخوانید

نیترات نارضایتی، مراقب بیروتی شدن ایران باشید!

اؤیرنجى : سردبیر عصر ایران، در روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ در یادداشتی وضع ایران را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *