یکشنبه - ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
خانه / اخبار / نامه ۵۰۰ دانشجو به وزیر علوم ؛ اعتراض به ۷۰ سال زندان برای ۱۳ فعال دانشجویی!

نامه ۵۰۰ دانشجو به وزیر علوم ؛ اعتراض به ۷۰ سال زندان برای ۱۳ فعال دانشجویی!

اؤیرنجى : پانصد تن از دانشجویان دانشگاه تهران، در نامه‌ای خطاب به وزیر علوم ایران، نسبت به احکام زندان صادر شده برای فعالان دانشجویی بازداشت شده در جریان اعتراضات دی ماه گذشته اعتراض کردند. ۱۳ دانشجوی بازداشت شده در جریان اعتراض‌های سال گذشته در مجموع به ۷۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. هنوز چهار تن از دانشجویان در بازداشت و در زندان به سر می‌برند. وضعیت حکم یکی از بازداشت‌شدگان هنوز مشخص نشده است.

در نامه اعتراضی ۵۰۰ دانشجوی دانشگاه تهران خطاب به وزیرعلوم آمده است: “ما به‌عنوان یک‌ صدا از میان دیگر صداهای معترض بدنه‌‏ی دانشگاه، یعنی صدای دانشجویان دانشگاهِ تهران، مایلیم که جنابعالی، استادان، دانشجویان دانشگاه‏‌ها و سایر فعالان صنفی و مدنی را از وجود ۱۳ دانشجوی تحت حکم این دانشگاه با مجموع احکام بالغ‌ بر ۷۰ سال حبس تعزیری (تا به این لحظه هنوز حکم مرضیه امیری صادر نشده است) مطلع سازیم”.

بر أساس این نامه اعتراضی، از مجموع ۱۳ دانشجوی بازداشت شده، هنوز ۴ نفر در زندان هستند و “نظر به ناتوانی دانشگاه و وزارت علوم در تأمین امنیت و استیفای حقوق آنان تا اندک زمانی دیگر هر ۱۳ نفر پشت میله‌های زندان خواهند بود”.

در این نامه تاکید شده است: این “دانشجویان زندانی”، در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند اما با وضعیت کنونی عملا از حق تحصیل محروم شده‌اند.

بر أساس نامه اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران، پدرام پذیره به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، سینا درویش عمران، به ۸ سال حبس تعزیری، سها مرتضوی به ۶ سال حبس تعزیری، پریسا رفیعی به به ۷ سال حبس تعزیری، علی مظفری به ۸ سال حبس تعزیری، سینا ربیعی به یک سال حبس تعزیری، محسن حق‌شناس به دو سال حبس تعزیری، محمد قاسم الله‌یاری به دو سال حبس تعزیری، مرضیه امیری، در زندان و در انتظار حکم، لیلا حسین‌زاده به ۶ سال حبس تعزیری، روح‌الله مردانی به ۶ سال حبس تعزیری، کسری نوری به ۱۲ سال حبس تعزیری، شیما انتصاری (در زندان) به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

در احکام این دانشجویان بازداشت‌شده و زندانی، موارد دیگری چون بلاتکلیفی در مورد وضعیت ادامه تحصیل، شلاق، ممنوع‌الخروجی و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی قید شده است.

بر أساس این نامه، هنوز وضعیت خشایار دهقان، در مورد ادامه تحصیل مشخص نیست. خشایار دهقان دانشجوی دکتری برق دانشگاه تهران است.

بیشتر بخوانید

نسیم صادقی ؛ فعال ملی آزربایجانی مجددا به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان تبریز احضار شد!

اؤیرنجى : بر اساس ابلاغیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، از طریق سامانه الکترونیکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *