خبر فوری
خانه / مقاله / نحوه نامگذاری تورکی سال شمسی بنام حیوانات

نحوه نامگذاری تورکی سال شمسی بنام حیوانات

 

تقویم تورکی که هنوز هم آثار این تقویم با وجود سر به نیست کردن آن در سال ۱۳۰۴ در میان مردم رواج دارد ،اعتقادات در میان مردم علایم دارند اینگونه نیست که هر چه خواستیم بدون اینکه کسی گوشش شنیده باشد به خورد مردم بدهیم.

نحوه نامگذاری تورکی سال شمسی بنام حیوانات:
طی سالهای نه چندان دور در جغرافیای فعلی ایران نام نیز طبق رسم دیرینه هر سال شمسی به نام یکی از حیوانات مندرج در تقویم اویغوری نامگذاری می شد که البته هنوز هم برخی بنا به باورهای قبلی خود در خصوص نام حیوان مورد نظر برای سال جدید پرس و جو می کنند.

شاید برای بسیاری از شما این سؤال پیش بیاید که اساس نامگذاری سالهای شمسی به نام حیوانات از کدام قاعده و قانون پیروی میکند. پاسخ به این سؤال بسیار ساده است شما می توانید با چند عمل ساده ریاضی ،براحتی بفهمید که مثلا امسال به نام چه حیوانی است و حتی فراتر از این ،خواهید توانست صدها سال قبل و بعد را بدانید که به نام چه حیوانی نامگذاری شده ، و یا خواهد شد.

راستی به یاد دارید امسال چه سالی بود؟می دانید سال آینده سال چیست؟برای شروع کار ابتدا نام ۱۲ حیوان به ترتیب و با شماره مخصوص در ذیل درج می شود. باید بدانید که اسامی این حیوانات و ترتیب آنها قرار دادی است و نباید در ترتیب آنها تغییری ایجاد کرد.
۱- موش
۲- گاو
۳- پلنگ
۴- خرگوش
۵- نهنگ
۶- مار
۷- اسب
۸- گوسفند
۹- میمون
۱۰- مرغ
۱۱- سگ
۰- خوک
ابتدا عدد۶ را از سال شمسی مورد نظر کم می کنیم.
بعنوان مثال اگر مبنا را سال ۱۳۹۲ قرار دهیم به ترتیب زیر عمل می کنیم.
۱۳۸۶=۱۳۹۲-۶
سپس عدد بدست آمده را بر ۱۲ تقسیم می کنیم.
=۱۲ : ۱۳۸۶
تقسیم مورد نظر را بصورت دستی و نوشتاری ،تا جایی ادامه دهید تا به باقیمانده که عددی بین (۰ تا۱۱ ) می باشد، برسید. با این حساب در عمل فوق باقیمانده نهایی، عدد (۶) خواهد بود. حال اگر به جدول نگاه کنید عدد ۶ مربوط به “مار” بوده، بنابر این سال” ۱۳۹۲“ سال “مار“ می باشد.حال که سال ۹۲ را بدست آوردید می توانید بدون محاسبه چند سال قبل و بعد ۱۳۹۲ را ملاحظه کنید بنابراین طبق همین جدول سال ۹۳ ،سال “اسب” خواهد بود و یا سال ۹۱ ،مقارن با سال “نهنگ“ بوده است.

شما با این روش می توانید نام تمام سالهای قبل و بعد را بدست آورید. منتها باید توجه داشته باشید که برای بدست آوردن سالهای دور، مثلا ۱۲۹۲ (صد سال قبل) و یا ۱۴۹۲ (صد سال بعد) ،حتما باید از فرمول فوق الذکر استفاده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید

خورداد اولای‌لاری، تورک اویانیش سوره‌جی باخیمیندان / محمد رحمانی فر

  ۱۳ ایل بوندان قاباق، ایران قزئته‌سینده یاییملانمیش بیر کاریکاتور بو اؤلکه‌ده یاشایان تورک‌لری خیاوان‌لارا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *