دوشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / نخستین جراحی همزمان “بای پس قلب و پیوند کبد” بر روی یک کودک در آزربایجان

نخستین جراحی همزمان “بای پس قلب و پیوند کبد” بر روی یک کودک در آزربایجان

اؤیرنجى : دو پزشک آزربایجانی که تحصیلات خود را در ترکیه به پایان برده اند، برای نخستین بار در جهان موفق به جراحی همزمان بای پس قلب و پیوند کبد بر روی یک کودک پنج‌ساله شدند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری آناتولی ؛ رشاد محموداف و میرجلال کاظمی دو پزشک آزربایجانی که تحصیلات خود را در ترکیه به پایان برده اند، برای نخستین بار در جهان موفق به جراحی همزمان بای پس قلب باز و پیوند کبد بر روی یک بیمار ۵ ساله شدند.

رشاد محموداف تحصیلات دانشگاهی خود در رشته جراحی قلب و عروق را در دانشگاه «دوکوز ایلول» ازمیر و میرجلال کاظمی نیز تخصص پیوند اعضا را در دانشگاه «اِگه» ازمیر به اتمام رسانده اند و هم اکنون از پزشکان مجرب در رشته های تخصصی خود در جمهوری آزربایجان هستند.

محموداف تاکنون تجربه انجام بیش از ۸ هزار جراحی قلب باز و کاظمی نیز ۵۰۰ پیوند عضو را در کارنامه پزشکی خود دارند.

طی جراحی مشترک صورت گرفته توسط این دو جراح در بیمارستان مرکزی گمرک باکو، علاوه بر ترمیم رگ‌های خونی قلب کودک پنج ساله، کبد اهدایی از سوی عموی کودک نیز به بیمار پیوند زنده شده است.

دکتر کاظمی در گفت‌وگو با آناتولی با اعلام اینکه این عمل جراحی در نوع خود در جهان بی نظر بوده است، گفت: پیش از انجام عمل پیوند کبد متوجه شدیم که رگ های منتهی به قلب کودک دارای مسدودیت ۹۰ درصدی هستند و این نیز برای پیوند کبد بسیار مشکل ساز بود. خطر زیادی متوجه بیمار بود و طی مشورت با جراحان قلب و عروق تصمیم گرفتیم همزمان با عمل پیوند کبد، عمل جراحی بای پس قلب را نیز انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت عمومی بیمار خوب است، اضافه کرد: طی تحقیقی که پس از عمل انجام دادیم متوجه شدیم که این عمل جراحی در نوع خود در جهان بی نظیر بوده است. طبق بررسی ما عمل انجام شده نخستین عمل جراحی همزمان بای پس قلب و پیوند کبد در جهان بوده است.

بیشتر بخوانید

بهنام شیخی و حمید منافی ؛ تمدید مرخصی دو فعال ملی آزربایجانی محبوس در اوین

اؤیرنجى : بنا بر اطلاع منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی مرخصیِ بهنام شیخی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *