پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / اخبار / نشست ” آزادی برای فعالین ملی محبوس آزربایجان جنوبی” در آنکارا برگزار گردید + تصاویر

نشست ” آزادی برای فعالین ملی محبوس آزربایجان جنوبی” در آنکارا برگزار گردید + تصاویر

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی ساکن آنکارا و سایر شهرهای ترکیه با همکاری “مجمع فرهنگی آزربایجان” در آنکارا نشستی تحت عنوان ” گونئی آذربایجان میللی محبوسلارینا آزادلیق ” را باهدف رساندن صدای زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی و با حضور شرکت کنندگانی از ترکیه، آذربایجان جنوبی و آذربایجان شمالی،ژاپن ،کودکان قشقایی، ترکمن های سوریه و عراق در آنکارا برگزار نمودند.

به گزارش اؤیرنجى ؛ همگام با ادامه دار گردیدن پاسخگو نبودن دستگاه قضائی و امنیتی رژیم فاشیستی _شوونیستی حاکم بر جغرافیای ایران نام در قبال ربودن غیر قانونی آقای “عباس لسانی” فعال ملی  و سیاسی سرشناس آزربایجانی و اعتصاب غذای این مبارز راه آزادی ملت تورک آزربایجان جنوبی، فعالین ملی آزربایجانی ساکن ترکیه با همکاری “مجمع فرهنگی آزربایجان ” نشستی را در تاریخ شنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ با نام “گونئی آذربایجان میللی محبوسلارینا آزادلیق” با موضوع زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی در آنکارا برگزار نمودند.

موضوع این نشست بررسی آخرین وضعیت زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی از جمله وضعیت نگران کننده آقای «عباس لسانی» بود.

در این نشست ابتدا «جمیل اونال» رئیس مجمع فرهنگی آزربایجان به سخنرانی پرداخت و بر لزوم حمایت از زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی تاکید کرد.

خانم «مهسا مهدیزاده» فعال ملی آزربایجانی ساکن آنکارا ،از دیگر سخنرانان این نشست بود که با تاکید بر شیوه مبارزاتی صریح ،مدنی و جسورانه آقای «عباس لسانی» تصریح کرد ؛وی از اسامی کلیدی« حرکت ملی آزربایجان جنوبی» است و خواستار آزادی بی قید و شرط این فعال سرشناس آزربایجانی گردید.

«رمضان میرزا اوغلو» از وزرای سابق دولت ترکیه از دیگر سخنرانان این نشست بود. ایشان رفتار حکومت ایران با شهروندان و زندانیان سیاسی را «شرم آور و دور از انسانیت» خطاب نمود و اعلام کرد «حکومت ایران در ظاهر یک حکومت اسلامی است اما رفتارهای این حکومت مغایر با ارزش های اسلامی و انسانی است.»

پروفسور «نصیب نصیب‌لی» نیز در این نشست به سخنرانی پرداخت و هشدار داد که قرائن موجود نشان می دهد «ائتنیک‌های موجود در ایران» به سمت جنگ پیش می روند.

پروفسور نصیب‌لی، حکومت ایران وسیاستهای خطرناک این حکومت را مسئول این روند معرفی کرد.

او در ادامه از حمایت هواداران تیراختور آزربایجان از تورک های اویغور در استادیوم سهند تبریز در بازی هفته گذشته تیراختور مقابل نفت مسجد سلیمان، تمجید کرد و آنرا نشان دهنده «پتانسیل و انرژی سرشار جوانان آزربایجان جنوبی» خواند.

در خاتمه نیز آقای «کریم اصغری» دیگر فعال ملی آزربایجانی ساکن ترکیه، بیانیه پایانی این نشست را قرائت نمود که در این بیانیه بر آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی تاکید شده بود.

در پایان این نشست که با استقبال پرشور شرکت کنندگان مواجه شده بود، متنی به همراه تصویر آقای «عباس لسانی» در بین شرکت کنندگان توزیع شد. در این متن به وضعیت نگران کننده آقای لسانی و ۲۶ روز بی خبری مطلق از وضعیت این فعال برجسته آزربایجانی اشاره شده بود.

بیشتر بخوانید

رابرت اوبراین به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا معرفی شد.

اؤیرنجى : دونالد ترامپ ،رابرت اوبراین را به عنوان مشاور امنیتی ملی آمریکا معرفی کرد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *