یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / نصب تصویر و شعار نویسی با درخواست آزادی برای علیرضا فرشی

نصب تصویر و شعار نویسی با درخواست آزادی برای علیرضا فرشی

اؤیرنجى : فعالین ملی مدنی آزربایجانی با نصب تصویر علیرضا فرشی فعال مدنی تورک محبوس در زندان تهران بزرگ و نوشته ” علیرضا فرشی آزاد اولسون” ،خواستار آزادی این استاد اخراجی دانشگاه و فعال هویت طلب شدند.

علیرضا فرشی اسفند سال ۹۲ در مراسم روز جهانی زبان مادری به همراه ده‌ها تن در نسیم شهر تهران بازداشت و در دادگاه انقلاب بهارستان به همراه اکبر آزاد ، بهنام شیخی و حمید منافی نادارلی با اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به احکام سنگین زندان و تبعید محکوم شد.

در سال ۹۸ بیدادگاه تجدید نظر تهران با تقلیل این احکام سنگین هر کدام از این فعالین تورک را به ۲ سال زندان و ۲ سال تبعید محکوم کرد.

فرشی در مورخه ۱۸ دی ماه ۹۸ و قبل از ابلاغ قطعی حکم، مجددا طی پرونده‌سازی دیگر بازداشت و در ۲۱ فرودین ۹۹ با تودیع قرار وثیقه موقتا آزاد شد.

واحد اجرای احکام زندان اوین در ۳۱ تیرماه ۹۹ فرشی ، شیخی و منافی را جداگانه در خیابانهای تهران با ضرب و شتم دستگیر و جهت گذران حبس به زندان اوین منتقل کرد.
علیرضا فرشی سه هفته پس از دستگیری و در ۱۸ شهریور ۹۹ جهت ادامه حبس به زندان بزرگ تهران منتقل گردید.

بعدها و در بهمن ماه ۹۹ شعبه ۳ بازپرسی دادسرای مقدسی اوین با به جریان انداختن دیگر پرونده‌ وی فرشی را در جلسه‌ای مجازی و بدون حق داشتن وکیل و دسترسی به پرونده، اقدام به اخذ آخرین دفاعیات نموده و با صدور کیفرخواست پرونده‌اش را روانه دادگاه کرد.

شعبه ۲۶ بیدادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری که پرونده جهت رسیدگی و صدور حکم به آنجا ارسال شده بود این فعال تورک را در بیدادگاهی ۵ دقیقه‌ای و با اتهام مجدد تبانی و اجتماع به قصد برهم زدن امنیت کشور با مصداق پخش کتاب‌های تورکی در روستاهای آزربایجان و تبلیغ علیه نظام با استناد به حمایت وی از زندانیان سیاسی آزربایجان جمعا به ۵۰ ماه حبس تعزیری و ۲ ماه کار اجباری در واحد بازیافت زباله تهران محکوم کرد.

این حکم در ۱۱ فروردین امسال به آقای فرشی ابلاغ گردیده است.

سازمان عفو بین الملل که قبلا نیز به تفصیل پرونده علیرضا فرشی را مورد پرداخت قرار داده و اعتراض خود را به رئیس‌ قوه قضائیه ایران ارسال کرده بود دیروز ۲۷ فروردین نیز ضمن اعتراض به زندانی شدن وی حکم جدید علیه این فعال حقوق بشر تورک را محکوم کرده است.

بیشتر بخوانید

تظاهرات ۲ مرداد ۱۴۰۰ تبریز؛ شهروز برزگر با تودیع وثیقه آزاد شد

اؤیرنجى: شادی برزگر ، خواهر شهروز برزگر فعال ملی مدنی آزربایجانی ساکن تبریز در صحفه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *