خانه / اخبار / نصب و توزیع صدها پوستر در اردبیل؛صدای رسای مبارزین مدنی و زندانیان سیاسی باشیم!

نصب و توزیع صدها پوستر در اردبیل؛صدای رسای مبارزین مدنی و زندانیان سیاسی باشیم!

فعالین ملی آزربایجانی ساکن اردبیل با چاپ و نصب صدها پوستر از تصاویر زندانیان سیاسی و فعالین ملی آزربایجانی محبوس در زندان های شوونیسم فارس در جای-جای این شهر از شهروندان آزربایجانی خواستند که «صدای رسای مبارزین مدنی و زندانیان سیاسی باشند».

طی ماههای اخیر ده‌ها فعال ملی و سیاسی آزربایجانی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی و تهران با اتهامات مشابه دستگیر و به حبس محکوم شده‌اند. در این بین صدها فعال مدنی دیگر نیز احضار، بازجویی و مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

همچنین چندین رسانه فعال در حوزه حقوق تورکان و جامعه آزربایجانیها در جعرافیای ایران نام از سوی مقامات قضایی-امنیتی رژیم ایران توقیف و به تعطیلی کشانده شده است.

فعالین مدنی تورک آزربایجان جنوبی معترض هستند که دولت مرکزی ایران ضمن نادیده گرفتن حقوق تورکها در جغرافیای ایران نام اقدامات منتهی به نابودی میراث زبانی ، زیست‌محیطی و تاریخی آزربایجانیها را تشدید داده است.

طرح نژادپرستانه «بسندگی فارسی» در مناطق غیرفارس، قطع انبوه درختان جنگلهای قره‌داغ و به تبع آن آتش‌سوزیهای عمدی در صدها هکتار از اراضی این جنگلها، تخریب آثار باستانی و آتش‌سوزی‌های عمدی در بازار تاریخی تبریز، آسیبهای مخرب زیست محیطی در « حوزه دریاچه اورمیه و معادن اکثر شهرهای آزربایجان »، تعطیلی بازارچه‌های مرزی و عدم حمایت از محصولات کشاورزی آزربایجان عمده مسائلی است که سیستم قضایی-امنیتی ایران در قبال معترضین این مسئله، سیاستِ مشت آهنین را در پیش گرفته است.

سیستم قضایی رژیم ایران همچنین با پرونده‌سازی و ایجاد رعب و وحشت از طریق صدور احکام سنگین حبس و تبعید به فعالین مدنی آزربایجانی سعی در کنترل و عدم تعمیق این اعتراضات به لایه‌های اجتماعی آزربایجان می‌باشد.

محفل «آذری‌ها» تریبون وابسته به نیروهای امنیتی در ایران که با حمایت قانون آشکارا سیاستهای ضد تورک و ضد آزربایجانی را در جراید رسمی ایران منتشر می‌کنند سیاست برخورد قهرآمیز با فعالین مدنی تورک، برهم زدن توازن جمعیتی شهرهای آزربایجان و طرفداری حکومت مرکزی ایران از طرفِ مقابلِ تورکها در مناقشات منطقه‌ای تأکید می‌ورزند.

اخیراً علی مطهری معاون مجلس و فرزند آیت‌الله مطهری با انتشار پست اینستاگرامی، به سیاستهای ضد تورک و ضد آزربایجانی مسئولین ایرانی اعتراف کرده است.

بیشتر بخوانید

بررسی فاجعه قتل رومینا از حیث جامعه شناسی ؛ قاتل واقعی جامعه است.

عامل اصلی قتل های ناموسی فشارهای اجتماعی است، اگر پدر رومینا او را نمی کشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *