سه شنبه - ۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / نفت در برابر غدا ؛ تصمیم نهایی اروپا درباره ایران است!

نفت در برابر غدا ؛ تصمیم نهایی اروپا درباره ایران است!

اؤیرنجى : دو نشریۀ آلمانی، هفته نامۀ “اشپیگل” و روزنامۀ اقتصادی “هاندلسبلات” فاش کردند که کشورهای اروپایی قصد دارند برای پرهیز از پی آمدهای تحریم های آمریکا علیه ایران نوعی مبادلۀ پایاپای پیچیده با ایران را به اجرا بگذارند به طوری که این کشور نیز بتواند نفت خود را صادر و با کالا معاوضه کند.  

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری رادیو فرانسه ؛ یک مقام دولت فرانسه که نخواسته نامش فاش شود، در مصاحبه با این خبرگزاری، از این سازوکار به عنوان “یک مبادلۀ پایاپای پیچیده” نام برده و افزوده است که در این شیوه، خریدار حقوقی را پرداخت می کند که به ایران اجازه می دهد مایحتاج اولیه این کشور (اعم از کالا و غذای مورد نیاز) را خریداری کند. همین مقام فرانسوی افزوده است که کشورهای ثالث نظیر چین و هند نیز می توانند در این مبادلۀ پایاپای نفت در ازای کالا یا غذا شرکت کنند.

بر اساس این سازوکار اگر برای نمونه جمهوری اسلامی ایران نفت خود را به یک شرکت اسپانیایی بفروشد و هم زمان یک شرکت آلمانی تولیدکنندۀ ابزار در تهران فعال باشد، مبلغ نفت صادرشده مستقیماً به شرکت آلمانی پرداخت خواهد شد.

در اظهاراتی جداگانه سخنگوی وزارت مالیه دولت آلمان به خبرگزاری فرانسه گفته است که خریداران دیگری سرگرم بررسی چنین گزینه ای به منظور ایجاد کانال های تجاری پایاپای با ایران هستند.

روزنامۀ اقتصادی “هاندلسبلات” با استناد به سند کمیسیون اروپا، نوشته است که در واقع، کشورهای اروپایی می کوشند با ایجاد یک بازار مبادلۀ پایاپای نفت در ازای کالا از مبادلات ارزی فرامرزی با ایران پرهیز کنند تا به این ترتیب بانک های بین المللی اروپا در معرض تحریم های ثانویه آمریکا قرار نگیرند.

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفته است که “برای ما مسئله یافتن ابزارهای فنی است که به ایران امکان واردات و صادرات کالا را برغم تحریم های آمریکا بدهد بی آنکه در عین حال فعالان اقتصادی اروپا در معرض خطر تحریم های ثانویه آمریکا قرار بگیرند.”

سه کشور اروپایی امضاکنندۀ توافق اتمی با ایران، یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا، برای جلوگیری از شکست برجام و ازسرگیری غنی سازی اورانیوم توسط تهران، می کوشند این توافق را پس از خروج آمریکا از آن، حفظ کنند.

در ماه اوت گذشته ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، گفته بود که ازسرگیری تحریم های آمریکا علیه ایران به تقویت گرایش های افراطی رژیم جمهوری اسلامی ایران کمک خواهد کرد.

اما، مهم تر از این ملاحظات، کشورهای اروپایی نگرانند که تحریم های ثانویه آمریکا هم به منافع اقتصادی آنها در تعامل با ایران لطمه بزنند و هم حاکمیت ملی کشورهای اروپایی را نقض کنند. به همین دلیل، وزیر امور خارجۀ آلمان، “هایکو ماس” گفته است که در مقابل چنین تهدیدهایی کشورهای اروپایی باید استقلال و حاکمیت اروپا را در زمینه های تجاری، اقتصادی و مالی تقویت کنند.

با این حال، به نظر می رسد که کوشش های کشورهای اروپایی برای ایجاد سازوکار مبادلۀ پایاپای با ایران با اطلاع دولت واشنگتن صورت گرفته باشد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، دیروز جمعه چهاردهم سپتامبر گفت که این کشور سرگرم بررسی استثناءهای احتمالی در زمینۀ تحریم های اقتصادی علیه ایران و هر شرکت یا کشور دیگری است که به مبادلات خود با ایران پس از چهارم نوامبر ادامه می دهند.

مایک پمپئو در خصوص تحریم های احتمالی آمریکا علیه مسئولان “سوئیفت” و همکاری احتمالی نظام بین المللی مبادلات مالی فرامرزی ابراز بی اطلاعی کرد. به گفتۀ جراید آمریکایی در خصوص این موضوع در درون دولت آمریکا اختلاف نظر وجود دارد.

با این حال، وزیر امور خارجۀ آمریکا هشدار داد که کسانی که بعد از چهارم نوامبر به همکاری اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه بدهند با قواعد کاملاً متفاوتی روبرو خواهند شد.

دولت آمریکا قصد دارد تا این تاریخ فروش نفت ایران را به صفر برساند و به همۀ کشورها و شرکت های بین المللی هشدار داده که اگر نمی خواهند با تحریم های آمریکا روبرو بشوند باید خرید نفت از ایران را کاملاً متوقف کنند.

بیشتر بخوانید

جغرافیای زبانی تورکان یکی از بی‌نظیرترین و پهناورترین ها در جهان

تورکان از دیرباز تا کنون دارای تمدنی عظیم بوده‌اند به طوری که امروره پس از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *