خانه / مقاله / نقدی بر سیل‌های کشور / امیر بدری

نقدی بر سیل‌های کشور / امیر بدری

قدیمی‌ها به سیل عنوان بلای طبیعی داده بودند و آن را غیرقابل پیش بینی و بعضا دور از کنترل می‌دانستند، اما امروزه نقش انسان‌ها و سهم عمده‌ فعالیت‌های مخرب آدمی در بروز سیل غیر قابل انکار است. در این نوشته، سیل را همان بلای طبیعی در نظر می‌گیریم و نقدها را بر اساس آن پیش می‌‌بریم با این تفاوت که می‌شود سیل را پیش‌‌بینی و کنترل کرد.

در جریان سیل تورکمن صحرا اولین مسأله‌ای که می‌توان اشاره کرد؛ عدم پوشش رسانه‌های ملی کشور از سیل آق‌قالا و گوموش تپه در روزهای اول و دادن اطلاعات اشتباه به مخاطبان خود در روزهای بعدی بود. دولت و به دنبال آن رسانه‌های کشور به دلایلی که در ادامه آورده می‌شود؛ از حمایت و اطلاع رسانی خود دریغ کردند. این مسئله را می‌توان در فیلم منتشر شده آقای هزار جریبی، نماینده آق‌قالا، که روزهای نخست بعد از سیل در آق‌قالا حضور داشت، مشاهده کرد. در این فیلم وی چنین می‌گوید: مسئولین در رسانه‌های ملی حرف از اتمام سیل در آق‌قالا می‌زنند. پس آیا این سیل نیست؟ البته سانسور و توهین رسانه‌های ملی در طول سال‌های گذشته نیز اتفاق افتاده است.

در مسئله سیل توفارقان (آذرشهر) بعد از کشته‌شدن ۴۲ نفر، روزنامه همشهری متعلق به شهرداری تهران با تمسخر چنین گفت: همه کشته‌شدگان در حال فیلم‌برداری بودند.
نکته‌ی قابل توجه دیگر، در مورد رسانه‌های مجازی می‌باشد. مورد مشهود و عینی که در سیل ایران به وضوح قابل درک است؛ تاثیر فضای مجازی (تلگرام و اینستاگرام) در اطلاع‌رسانی می‌باشد. در مسئله‌ی سیل تورکمن صحرا و آق قالا که متاسفانه تا روز چهارم توسط رسانه‌های ملی بایکوت شده بود، مردم آذربایجان از طریق رسانه‌های مجازی اطلاع‌رسانی‌های وسیعی انجام دادند. حال باید از مسئولین فیلترینگ پرسید وقتی رسانه‌های مجازی تا این حد در اطلاع‌رسانی توانمند هستند و در چنین مواقعی به واقع ناجی جان هزاران نفر می‌باشند، چرا باید شبکه‌ای اجتماعی مانند تلگرام فیلتر باشد؟

در جریان این سیل در استان گلستان استاندار این استان، مناف‌هاشمی، از کشور خارج شد. اما سوال‌‌‌ اینجاست که چرا درست روز سیل و لحظاتی که استان به او نیاز داشت، از کشور خارج شده بود؟ و این که چرا بعد از گذشت چهار روز از بازگشت اجتناب می‌کرد؟ بعد از گذشت ۴ روز از سیل و عدم بازگشت استاندار، معاون اول رئیس‌جمهور وی را برکنار کرد. اما این موضوع با توجه به کارنامه بد دولت در طول سالیان گذشته، امری گمراه کننده می‌باشد.

در سال ۱۳۹۳ استاندار شیراز دستور به تخریب باغ فرزانه شیراز داد، ولی فعالین محیط زیست با مخالفت و ایجاد حلقه‌ انسانی دور این باغ مانع از این اقدام شدند. طی دستوری استاندار از سمت خود برکنار شد، ولی بعد از مدتی با دستور رئیس جمهور به پست سفارت تورکمنستان رسید. پس مناف‌هاشمی باید منتظر پست جدیدش باشد و جای هیچ‌گونه نگرانی برای وی وجود ندارد.

موضوع قابل‌تأمل دیگر پیش‌بینی سیل از طرف نخبه‌ها و دانشمندان کشور و عدم توجه مسئولین به این موضوع می‌باشد. سه سال پیش از جاری‌شدن سیل در گلستان، تحقیقی علمی درباره خطرات ناشی از یک سیل احتمالی توسط دانشجوی تبریزی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، رشته‌ سازه‌های هیدورلیکی، به همراه استاد گروه مهندسی آب و استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه تبریز برای منطقه آق‌قالا انجام شده بود. به عنوان مثالی دیگر برای منطقه‌ دروازه قرآن شیراز که منطقه‌ای با شیب زیاد می‌باشد، پیش‌بینی‌هایی مبنی بر وقوع سیل و حجم گسترده‌ خسارات آن شده بود.

انتقاد دیگر را می‌توان از رئیس جمهور آقای روحانی و رئیس مجلس آقای لاریجانی کرد. بعد از گذشت ۵ روز از وقوع سیل در آق‌قالا رئیس‌جمهور کشور هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده بودند، با این حال همان روز اول در حادثه‌ سیل شیراز رئیس جمهور با بیانیه‌ای لزوم کمک‌رسانی و همکاری تمام مسئولین را در خواست کردند. این عمل، نمونه‌ای از بی‌تدبیری است که باعث ایجاد شکاف قومی در بین جامعه می‌شود. مگر شیراز چه فرقی با تورکمن صحرا و آق‌قالا دارد؟ (شاید دلیل آن تورک‌ و‌ سنی بودن مردم‌ تورکمن صحرا باشد.) آقای لاریجانی نیز در جواب خانم سیل‌زده که به وی می‌گفت: هیچ‌چیز نداریم، گفت همین که زنده هستید خوب است!!! البته احتمالا اظهار نظرهای این‌چنینی از جانب مسئولین دیگر برای مردم عادی شده است و چیز جدیدی نیست. مثلا در قضیه قطار آذربایجان بعد از کشته‌شدن تعدادی از هم‌وطنان آذربایجانی مسئولین به‌جای معذرت‌خواهی، گفتند که مسافران بیمه داشتند. اوج بی‌تدبیری مسئولین در اختصاص بودجه ۱۰/۸ میلیارد تومانی برای مدیریت‌بحران می‌باشد. بودجه‌ای که به مراتب کمتر از بودجه‌ی برخی نهادهای ناکارآمد و مازاد می‌باشد.

 

 

 

بیشتر بخوانید

١۵ تئمموز تورکیه نین دئموکراسی و ظفر بایرامی ؛فتو تئرور اؤرگوتو کودتاسینین اوچونجو ایل دؤنومو

اؤیرنجى: اوچ ایل اؤنجه بو گون تورک سیلاح‌لی گوجلرینه سیزمیش فتح الله‌چی ترور تشکیلاتی منسوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *