خانه / اخبار / نماینده مردم اورمیه در مجلس؛ ستاد احیا را عامل مرگ دریاچه اورمیه دانست

نماینده مردم اورمیه در مجلس؛ ستاد احیا را عامل مرگ دریاچه اورمیه دانست

اؤیرنجى: “روح‌الله حضرت‌پور”، نماینده مردم اورمیه در مجلس با گفتن اینکه اگر ستاد احیای دریاچه اورمیه اجازه دهد دریاچه خودش خود را احیا می‌کند لاکن عده‌ای در ستاد احیا و سازمان محیط زیست، بخشنامه‌هایی را به استان آزربایجان غربی فرستاده‌اند که اساساً قابل اجرا نیست و به ضرر مردم و دریاچه است به انتقاد از عملکرد ستاد احیاء دریاچه اورمیه پرداخت.

به گزارش اؤیرنجى؛ روح الله حضرت پور نماینده مردم اورمیه در مجلس با انتقاد از عملکرد ستاد احیای دریاچه اورمیه گفته است که ، برای نمونه از اول فروردین که حق آبه دریاچه را از سدها رها سازی کرده بودند، همزمان تمام نهرهای فرعی کشاورزی مردم را نیز بستند در حالی که بستن این نهرها باعث می‌شود مردم از چاه‌ها، آب بیشتری بکشند و این آسیب بیشتری را به دریاچه وارد می‌کند.

این نماینده مجلس افزود ؛ برای احیای دریاچه، برنامه ریزی‌ها باید مرحله به مرحله صورت گیرد و به یک باره قدم آخر اول برنداشته شود، اولین مرحله احیا این است که وضعیت فعلی را حفظ کنند و در مرحله بعد لایه روبی رودخانه‌ها را انجام دهند و بعد به رها سازی آب فکر کنند.

وی خاطرنشان کرده است: مثلاً در سال گذشته سیل هزینه زیادی را به روستاها و کشاورزی اطراف دریاچه اورمیه وارد کرد، اگر همین هزینه‌ای که برای بازسازی منطقه صرف شد را صرف لایه روبی رودخانه‌ها و به طور کل هدایت سیل به سمت دریاچه می‌کردند، میلیون‌ها متر مکعب آب وارد دریاچه شده بود.

حضرت‌پور همچنین از پروژه خطرناک و مشکوک تبدیل پارک ۶۰۰ هکتار از قسمت خشک شده دریاچه اورمیه توسط ستاد احیاء خبر داده و عنوان کرده است: ستاد احیا به همین منظور کل این مساحت را درخت‌کاری و گیاه‌کاری می‌کند و برای آبیاری آن ۴ حلقه چاه عمیق در ساحل دریاچه احداث کرده است؛ اگر بگویم مصرف این چند چاه غیر مجاز به اندازه کشاورزی چند ده روستا است اغراق نکرده‌ام! ستاد روزانه میزان زیادی از این چاه‌ها آب برداشت می‌کند در حالی که نتیجه‌ای هم تا به امروز نگرفته است و اکثر گیاهان خشک شده‌اند.

بنا بر گفته های احضرت پور ،از زمانی که ستاد احیای دریاچه تشکیل شده تقریباً هیچ اقدامی عملی برای احیای دریاچه انجام نداده است، این آب‌های هم که وارد دریاچه می‌شود نعمت خداوندی و نتیجه بارش باران و برف است.

بیشتر بخوانید

به پاس زحمات نظر بایف ؛ پایتخت قزاقستان از این پس “نورسلطان” نامیده شد!

اؤیرنجى ؛ آستانه، پایتخت قزاقستان را از این پس باید «نورسلطان» بنامیم. این تغییر نام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *