پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / نهادهای مدنی در اعتراض به جنایات علیه ملت تورک تورکستان شرقی توسط رژیم فاشیستی چین ؛ در استانبول تجمع نمودند

نهادهای مدنی در اعتراض به جنایات علیه ملت تورک تورکستان شرقی توسط رژیم فاشیستی چین ؛ در استانبول تجمع نمودند

اؤیرنجى : نهادهای مدنی مختلف ترکیه امروز با تجمع در منطقه فاتح استانبول پیش از انجام مذاکرات موارد نقض حقوق بشردوستانه در چین که قرار است میان چین و شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شود به سیاست‌های چین در ترکستان شرقی اعتراض کردند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از آناتولى ؛ معترضان در این تظاهرات که توسط نهاد‌های جنبش حقوق بشر و عدالت (İHAK) ترکیه،انجمن معارف ترکستان شرقی، انجمن حمایت از مظلومین و حقوق بشر ترکیه (Mazlumder) و انجمن آزادی اندیشه و حق آموزش ترکیه (ÖZGÜRDER) برگزار شد، از مسجد جامع فاتح تا پارک ساراچخانه راهپیمایی کردند.

جهاد گوکدمیر، رئیس جنبش حقوق بشر و عدالت طی سخنانی در این جمع گفت فشار چین بر مسلمانان که در سال ۱۹۴۹ آغاز شده است، در ترکستان شرقی هر روز افزایش یافته ادامه دارد.

گوک‌دمیر با بیان اینکه مسلمانان اویغور امنیت جانی و مالی ندارند، گفت: “چین در سال‌های اخیر در اردوگاه‌های کار اجباری مانند زمان هیتلر میلیون‌ها زن، کودک و مرد ترکستانی را جمع کرده شکنجه سفید انجام می دهد”.

وی همچنین درخصوص مذاکرات موارد نقض حقوق بشردوستانه در چین اظهار داشت دیپلمات‌ها باید چین را به دلیل اقدامات غیر قانونی اش بازخواست کنند.

همچنین عبدالاحد عبدالرحمن، دبیر کل انجمن معارف ترکستان شرقی نیز با بیان اینکه چین ترکستان شرقی را در سال ۱۹۴۹ اشغال کرده و اسم آن را تبدیل به سنجان کرده است، اظهار داشت: “ما تحت ظلم قرار گرفتیم، خاک ما اشغال و اسم میهن ما عوض شد. هیچ کس واکنش نشان نداد. سپس از ۱۹۵۶ تا سال ۱۹۷۷ علمای ما کشته و جوانان ما زندانی شدند. همچنین فرهنگ ما نیز نابود شد”.

وی همچنین با اشاره به اینکه مسلمانان اویغور در ترکستان شرقی کشته می شوند، اظهار داشت پوشیدن حجاب نیز ممنوع شده است.

بیشتر بخوانید

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

  چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *