پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / حقوق بشر / نژادپرستی یا آموزش / سالار سرکشی

نژادپرستی یا آموزش / سالار سرکشی

خانم رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در جدیدترین مصاحبه خود با خبرگزاری مهر در مورد آموزش کودکان محروم و دو زبانه، از طرح دو سال پیش‌دبستانی برای این کودکان سخن گفته‌اند.

هدف از این کار به طور آشکار به فارسی حرف زدن و ارتباط برقرار کردن به زبان فارسی است. پژوهشگران زیادی در مورد مزایای چند زبانی و آموزش دادن چند زبان مقالات متعدد نوشته‌اند.

اهمیت زبان مادری انسان هم جای خود را دارد که بحث این نوشته بنده نیست. قبل از شروع به نوشتن این نوشته، اسم خانم رضوان‌ حکیم زاده را در اینترنت نوشتم تا اطلاعات فردی ایشان را پیدا کنم که با کمال تعجب در رزومه ایشان به کتاب ترجمه شده ایشان با موضوع آموزش نژادپرستی در کتاب‌های درسی اسرائیل برخورد کردم.

هر انسانی با مشاهده این کتاب، مترجم آن را شخصی ضدنژادپرست درک می‌کند. اما در عمل ایشان نیز با مطرح کردن پیش دبستانی دو ساله برای کودکان دو زبانه، نژادپرستی از نوع مدرن و نرم را به اجرا می‌گذارند.

تحقیقات علمی ایشان در مورد ریشه نژادپرستی در اسراییل باید تاثیر خوبی برای حذف نژادپرستی در نظام آموزش و پرورش کشور داشته باشد که متاسفانه در عمل عکس آن را نشان می‌دهد.

اگر در اسرائیل فرزندان عرب‌های ساکن در آن کشور زیر فشار زبان عبری مجبور به فراموشی هویت خود هستند، در ایران نیز در نتیجه سیاست‌های نژادپرستی(نژادپرستی که در رژیم پهلوی بود)، کودک تورک زبان، عرب زبان، کورد زبان، بلوچ زبان و… به اجبار باید از هویت خود دور شود.

 

بیشتر بخوانید

پخش گسترده پوستر در حمایت از محبوسین سیاسی آزربایجانی توسط فعالین ملی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی 

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی در بسیاری از شهرهای آزربایجان جنوبی از جمله تبریز ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *