دوشنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
خبر فوری
خانه / دانشجو / نگاهی به تحصیلات و اوراق امتحانی سال ۱۳۲۱ میر جعفر پیشه وری / دکتر توحید ملک زاده

نگاهی به تحصیلات و اوراق امتحانی سال ۱۳۲۱ میر جعفر پیشه وری / دکتر توحید ملک زاده

 میر جعفر جوادزاده مشهور به سیدجعفر پیشه‌وری (۱۲۷۲–۱۳۲۶ شمسی) سیاستمدار، معلم، ژورنالیست، فعال اجتماعی، نخست‌وزیر حکومت  ملی آذربایجان، صدر فرقه دموکرات آذربایجان، کمیسر امور داخله جمهوری شورائی گیلان، از بنیان‌گذاران و عضو کمیتهٔ مرکزی حزب عدالت در باکو، سردبیر روزنامه دوزبانه ترکی  – فارسی «حریت»، گرداننده اصلی روزنامه حقیقت (  ۱۹۲۱–۲۲ چاپ در تهران )، مدیر روزنامه آژیر.

سیدجعفر فرزند جواد در سال در سیدلر زیوه¬سی از روستاهای خلخال آذربایجان بدنیا آمد. تحصیلات اولیه را در مکتبخانه زادگاهش انجام داد. در ۱۲ سالگی همراه خانواده به باکو رفته  در زمان تزار روسیه به شغل فراشی مدرسه مشغول شد. او ضمن فراشی در مدرسه بلبله واقع در شبه جزیره آبشرون به تحصیلات خود ادامه داد و سپس در روستای خیردالان همان جا به تدریس مشغول شد.  بعد از اتمام مدرسه ابتدایی داخل دارالمعلمین شده که برای ترکان آذربایجان تاسیس شده بود  و دوره معلمی را به پایان رساند. 

وی بعدها در سال ۱۹۰۷ به کمک حاج معلم خلخالی  معلم زبان ترکی، فارسی و شرعیات مدرسه اتحاد ایرانی  (تاسیس به ابتکار حزب اجتماعیون عامیون ایران ( مجاهد))  و در مدرسه بلدیه باکو نمره ۹ ابتدایی معلم زبان ترکی و سایر دروس بوده  و از سال ۱۹۱۳- ۱۹۱۷ در روستای خیردالان باکو به معلمی پرداخت.  

پیشه وری در سال ۱۹۱۷ در زمان بروز انقلاب بلشویکی معلم مدارس فوق بود. پیشه وری جوان در هیجانات انقلابی دوران بلشویکی باکو وارد سیاست شده و نخستین مقاله¬اش را اندکی پس از انقلاب ۱۹۱۷ در روزنامه آچیق سوز، ارگان حزب مساوات به سردبیری محمدامین رسول¬زاده به چاپ رساند. 

پیشه وری در تیر سال ۱۲۹۹ شمسی در  ۲۷ سالگی اندکی پس از ورود ارتش سرخ روسیه به انزلی عازم گیلان می شود.  در قیام جنگل جزو دسته احسان¬الله¬خان به عنوان کمیسر داخلی بود که پس از دو ماه  جهت شرکت در کنگره بزرگ خلقهای شرق ( ۹ الی ۱۴ شهریور ۱۲۹۹/ ۱ الی ۷ سپتامبر ۱۹۲۰) به باکو برگشته مدتی در آنجا مشغول تحصیل بود تا وارد دارالفنون ( دانشگاه) گردد  ولی در امتحان درس روسی مردود شد و نتوانست وارد دارالفنون شود لذا از راه خراسان دوباره به ایران بازگشته در تهران ساکن شد. در این ایام در اداره روزنامه حقیقت به سمت مترجمی و نویسندگی مشغول گردید.  پس از توقیف روزنامه حقیقت در سال ۱۹۲۲/ ۱۳۰۱به باکو برگشته به شغل معلمی مشغول شد.

پیشه وری در دو مدرسه باکو به نامهای مدرسه نمره ۳۳ متوسطه قبل از ظهر و یکی هم در مدرسه دیگر که مخصوص اکابر بود تا سال ۱۹۲۷/ ۱۳۰۶ شمسی تدریس می کرد. 

 وی در سال ۱۹۲۷ به ایران بازگشته  از ماه اوت ۱۹۲۹/ مرداد ۱۳۰۸ به عنوان معلم مدرسه شوروی در تهران با تدریس ریاضیات، و معرفت¬الاشیاء، جغرافیا و تاریخ به زبان فارسی و در کلاس روسی، تدریس زبان فارسی، مشغول به کار شد.  ۶ دی ۱۳۰۹ به جرم فعالیت به نفع مرام اشتراکی دستگیر  و در ۲۰/۵/۱۳۱۰ به زندان تحویل داده شد. براساس اسناد رسمی شهربانی، مدت محکومیتش در زندان تا ۶/۸/۱۳۱۹  قریب به ده سال بود.

۲۹/۸/۱۳۱۹ دو امنیه شهربانی، پیشه وری را از زندان تحویل و برای اجرای حکم تبعید به شهرباتی کاشان تحویل دادند. وی تا بیست روز پس از شهریور ۱۳۲۰ ( ۲۳ شهریور ۱۳۲۰)  محروم از آزادی بود.  وی روزنامه آژیر را از خرداد ۱۳۲۲ تا اواسط ۱۳۲۴ منتشر نمود…

پیشه¬وری به استناد تاریخی که در اوراق امتحانیش میباشد بدنبال چندین سال تدریس، معلمی، نویسندگی روزنامه های مختلف، کتب ادبی و فلسفی، هم در ایران و هم در آذربایجان، در ۱۷ اسفند ۱۳۲۱ به علت نامشخصی وارد امتحان نهایی برای دریافت به گمان زیاد، دیپلم دبیرستان وزارت فرهنگ ایران شده است. این اوراق امتحانی که بایگانی وزارت آموزش پرورش بوده به شماره ۲۹۷۰۳۹۸۷۵ در مرکز اسناد ملی ایران ثبت و ضبط گردیده است.  ( اصل این مقاله همراه با  ورقه های امتحان در نشریه وزین غروب  شماره ۲۲ پاییز ۱۴۰۰ چاپ شده است) ۸

 بهمن ۱۴۰۰

بیشتر بخوانید

«نیروگاه اتمی ارمنستان» به مانند بمب ساعتی منطقه می باشد!

  اؤیرنجی : نیروگاه اتمی ارمنستان در سال ۱۹۷۶ در ۳۶ کیلومتری غرب ایروان در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *