پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / مقاله /  نگاه اجمالی به جایگاه زن معاصر(بخش اول) / آرزو مرادی

 نگاه اجمالی به جایگاه زن معاصر(بخش اول) / آرزو مرادی

واژه زن تداعی کننده معنی ثابت و نقش بسته حاصل از تفکرات و سنن قدیم که از زمان‌های پیشین دستخوش تحول فکری و معنایی شده است.

هرچند ظاهر زن از دیر باز تاکنون تغییرات زیادی به خود دیده و شاید به اصطلاح امروزی شکل مدرنیته‌ای گرفته است، اما این زن امروزی تا چه حد افکارش و جایگاهش در اجتماع دچار دگرگونی شده است؟

هر تغییر ساختار فکری و اجتماعی نیازمند تعریف درست از موضوع مورد مطالعه و اهداف آن در دنیای امروزی است. زن بشری است همانند مرد دارای تفاوت‌های قابل اغماض. هر چند از نظر جنس متفاوت ولی دارای ویژگی نه تنها مشترک بلکه همانند مرد است. در بررسی زن جدا از ساختار تولید مثل زن همچون مرد میاندیشد، تصمیم می‌گیرد و مسئولیت می‌پذیرد.

اما چه دلایلی باعث شده است که در تقسیم‌بندی نوع بشر زن و مرد از هم متمایز شوند و اکثرا به زن نگاه پست‌تری از سمت جامعه داشته باشیم.

از ظهور انسان‌های اولیه و از نظام خوراک جویی هدف اصلی انسان بقا بود و زنان و مردان با جست‌وجوی غذا و مبادله آن، ریز مغذی‌های لازم برای هر دوجنس تامین می‌شد، با گذشت زمان و تغییر اقلیم و تبدیل شدن علفزار‌ها به بوته‌زارها انسان‌هایی که روی۴پا راه میرفتند روی دو پا راه رفتند (نیاز به بلندتر بودن) و با فرایند تکامل استخوان‌های لگن کوچکتر و دستگاه تولیدمثل ماده کوچک‌تر شد و بنابراین نوزاد را در ۹ ماهگی به دنیا آورد. این نوزاد نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای داشت. پس زن کم کم کارایی خود را از دست داد و گوشه نشین شد.

در نظام طبیعت آن‌هایی که ارزشی درحین عمل می‌یابند، دارای اهمیت هستند. بنابراین جایگاه زن متزلزل شد، با گذشت زمان و پدید آمدن جامعه طبقاتی پدرسالاری شکل گرفت و میل به بقا در مرد باعث پدید آمدن قانون ارث و به انحصار کشیدن زن شد و تاکنون نیز اصل قضیه تغییر چندانی به خود ندیده است. زن در دنیای امروز با مشکلات زیادی مواجه هست. در دنیای پدر سالارانه‌ای که هیچ گذشته‌ی تاریخی موجود نیست تا او را به مثابه جنس آزاد همچون مرد تعریف کند. گویا قدم در دنیای ناشناخته‌ای گذاشته که نیاز به باز تولید خود و پاک کردن تاریخ بیشینه‌ی خود به عنوان جنسی که همیشه تحت سلطه بوده دارد، تا دوباره خود را هم ردیف مردان تعریف کند. به عنوان کسی که دارای نقش‌های قرینه نه مکمل در جامعه و مهم‌تر در ذهنیت نوع بشر هست.

 

بیشتر بخوانید

‍ ساوالان بویدا لیسانی / نادر صادقیان

ایلک ایسته ییردیم یازیمی فارسجا یازام ،آنجاق چوخ دوشوندوکدن سونرا یازیمین تورکجه اولماسینا قرار وئردیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *