پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / مقاله /  نگاه اجمالی به جایگاه زن معاصر ( بخش دوم ) / آرزو مرادی

 نگاه اجمالی به جایگاه زن معاصر ( بخش دوم ) / آرزو مرادی

بیایید دوباره نگاهی به جامعه کنونی خود بیندازیم در دنیایی که تمام واژه‌ها و کلیشه‌های جنسیتی ذهن اکثر مردم را پر کردهاند. با این وجود در اکثر مواقع بیشترین انگشت اتهام به سمت زنان نشانه می‌رود.

زنان علی‌رغم اینکه بیشترین تبعیض در حق آنان شده است، ولی قدرت اتحاد و پذیرفتن همدیگر به عنوان هم‌درد در اجتماعات را ندارند و به عنوان رقیب به هم مینگرند.

شاید این حرف تا درجه‌ای قابل پذیرش باشد، اما به یاد بیاوریم که چه زن و چه مرد امروزی که چنین نگاه و ذهنیتی به مساله دارند خود قربانی محصول نظام مرد سالاری هستند.

زنی که در بروز مشکل هم جنس خود را به بدترین شکل مورد آزار قرار می‌دهد، اینان را به این باور رسانده که الگوی درست برای رفتار همان الگویی است که مرد سالاری تعیین می‌کند و چه زنان و چه مردان طبق این فرهنگ نهادینه شده رفتار می‌کنند و هم‌نوعان خود را مورد خشونت (کلامی وجسمی) قرار می‌دهند.

مورد دیگر قرار گرفتن زنان در وضعیت شکننده نسبت به مردان است.

مردان طبقه فرادست را دارند و به تبع آن یک جو رقابتی بین زنان حاکم می‌شود تا در دنیای مرد سالارانه جایی برای تثبیت موقعیت و کسب حمایت پیدا کنند.

بدیهی است که هر چقدر زنان طبق فرهنگ مرد سالارانه رفتار کنند اوضاع بهتری نسبت به دیگر زنانی که خواهان استقلال خویش هستند دارا خواهند بود.

مساله دیگر کلیشه‌های جنسیتی هستند که در این هنجار به خوبی رخنه کرده‌اند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند تعریفی که از زن و مرد “خوب” ارائه می‌شود، مردی است که بیرون از خانه کار می‌کند، عاری از احساس هست یا حداقل اجازه بروز احساساتش را ندارد، تعمیر وسایل خانه بر عهده‌ی اوست و در مقابل زن خوب کسی است که کارهای خانه را به خوبی انجام می‌دهد آشپزی بلد هست و مسئولیت اعظم فرزندان به عهده‌ اوست.

در طول این روند هر یک از این مسئولیت‌ها نه به عنوان هنر یک مرد یا زن بلکه به عنوان وظیفه از پیش تعیین شده به آن‌ها می‌قبولانیم. در نهایت باید به یاد داشته باشیم که در شکل‌گیری این فرهنگ همواره زنان مقصر نبوده‌اند، اگر زنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند، اگر مورد خشونت کلامی و رفتارهای تبعیض‌آمیز قرار می‌گیرند، همواره مقصر خود آن‌ها نیستند در به وجود آمدن چنین اجتماعی که چنین فرهنگی در آن حاکم هست هم مردان و هم زنان مقصر هستند، البته در چنین فرهنگی کفه سنگین ‌ترازو متمایل به سمت مردان بوده و آن‌ها بیشترین نفع را از وضعیت موجود می‌برند.

بیشتر بخوانید

‍ ساوالان بویدا لیسانی / نادر صادقیان

ایلک ایسته ییردیم یازیمی فارسجا یازام ،آنجاق چوخ دوشوندوکدن سونرا یازیمین تورکجه اولماسینا قرار وئردیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *