خانه / اخبار / نگرانی‌ها از شیوع طاعون نشخوارکنندگان در جغرافیای ایران نام

نگرانی‌ها از شیوع طاعون نشخوارکنندگان در جغرافیای ایران نام

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک‌جثه که طی دو روز اخیر در استان البرز و مازندران و خراسان شمالی تایید شده، نگرانی‌هایی را بابت سرایت آن به سایر مناطق و استان‌های کشور به وجود آورده است.

به گفته مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به ورود دام و گله‌های اهلی به مناطق حفاظت شده سازمان و استفاده حیات وحش و دام اهلی از آبشخورهای مشترک، احتمال سرایت و گسترش این بیماری وجود دارد.

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ویروسی واگیر دامی است که طی سال‌های گذشته موجب تلفات زیادی در بین علفخواران وحشی کشور شده است.

عامل این بیماری یک ویروس است که منجر به بروز یک بیماری حاد می‌شود و معمولا در درجه اول کل و بز و قوچ و میش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ایران بیشتر از دام‌های اهلی آلوده به این بیماری که واکسیناسیون نشده‌اند و از طریق آلوده شدن علوفه مرتعی و آبشخورهای مشترک میان حیات وحش و دام اهلی به حیات وحش منتقل می‌شود.

حیات وحش نیز به‌علت حساسیتی که به این بیماری دارند در بسیاری از موارد پس از ابتلا تلف می‌شوند.

شهاب‌الدین منتظمی، مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «گرچه سازمان دامپزشکی همچون سال‌های گذشته واکسیناسیون دام‌های اهلی را در دستور کار خود قرار داده است اما متاسفانه یکی از اصلی‌ترین دلایل درگیر شدن جمعیت حیات وحش، ورود  دام  و گله‌های اهلی به مناطق حفاظت شده سازمان و گذر از این مناطق بوده است که با توجه به شرایط خشکسالی، کمبود آب و استفاده مشترک حیات وحش و دام اهلی از آبشخورهای مشترک، احتمال سرایت و گسترش این بیماری وجود دارد.»

بیشتر بخوانید

دهن کجی رژیم تورک ستیز ایران به ملتمان ؛ گماشتن یک کرد بر صندلی استانداری آزربایجان غربی!

اؤیرنجی : رژیم ایران بار دیگر با دهن کجی به خواسته های ملت تورک آزربایجان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *