خانه / اخبار / هزاران شبنامه در اعتراض به ممنوعیت زبان مادری در خوی توسط فعالین ملی آزربایجانی توزیع گردید.

هزاران شبنامه در اعتراض به ممنوعیت زبان مادری در خوی توسط فعالین ملی آزربایجانی توزیع گردید.

اؤیرنجى : شب گذشته ۷ آبان ۱۳۹٨ فعالین ملی آزربایجانی ساکن خوی با توزیع هزاران برگ شبنامه در سطح شهر به ممنوعیت زبان تورکی در مدارس جعرافیای ایران نام اعتراض و از سیاستهای دولت مرکزی علیه اتنیکهای غیرفارس پرده برداشتند.

در این اعلامیه‌ها که در سطح وسیعی از شهر خوی پخش گردیده عنوان شده: ” با توجه به نقشه‌های فریب یکپارچه و سیاست یکسازان‌سازِ حکومت مرکزی ایران نه تنها امکان آموزش به زبان مادری غیرفارسها فراهم نشده و نخواهد شد بلکه بحث آموزش زبان مادری نیز صرفا جنبه‌ای تبلیغاتی و دستاویزی جهت  مشارکت مردم در چرخه انتخابات قلمداد شده است”.

نیروهای قضایی-امنیتی ایران تاکنون صدها آزربایجانی فعال در حوزه زبان مادری را دستگیر ، شکنجه و مورد محاکمه قرار داده‌اند.

همچنین در گزارشات مرتبط به وضعیت تورکها و آزربایجانیها در ایران اکثر نشریات تورکی توقیف، ناشران کتابهای تورکی تعلیق و مٶسسات مرتبط با زبان مادری دستور تعطیلی دریافت کرده‌اند.

ممنوعیت زبان تورکی در ایران همواره مورد اعتراض گسترده جامعه آزربایجانیها قرار گرفته است.  دیوار نویسی ، پخش اعلامیه ، برگزاری مراسمات، توزیع گسترده کتاب تورکی و شعار در ورزشگها و تجمعات خیابانی بخشی از اعتراضات مردمی به این مسئله بوده است.

بیشتر بخوانید

تخلیه غیر اصولی سد سهرین زنجان ؛ هزاران قطعه ماهی تلف شدند!

اؤیرنجى : در پی استفاده بی‌رویه و تخلیه غیر اصولی آب سد طبیعی سهرین زنجان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *