دوشنبه - ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / اخبار / هزاران مجارستانی در اعتراض به تاسیس دانشگاه چینی در بوداپست تظاهرات نمودند.

هزاران مجارستانی در اعتراض به تاسیس دانشگاه چینی در بوداپست تظاهرات نمودند.

اؤیرنجى : روز شنبه ۱۵ خرداد هزاران مجارستانی که برخی از آنها بنرهایی با عنوان “خیانت” در دست داشتند، در اعتراض به تاسیس یک دانشگاه چینی در بوداپست اعتراض کردند.

مخالفان لیبرال ویکتور اوربان، نخست وزیر ملی‌گرا و شرق‌گرا، وی را به دلبستگی به چین متهم می کنند و نگرانند این محوطه بتواند کیفیت آموزش عالی را پایین بیاورد و به پکن کمک کند نفوذ خود را در مجارستان و اتحادیه اروپا را افزایش دهد.

دولت ویکتور اوربان، روابط نزدیکی با چین دارد و مانع از صدور بیانیه اتحادیه اروپا در محکومیت سیاست های پکن در هنگ کنگ و ترکستان شرقی شده است.

به گزارش رویترز، پاتریک، دانشجوی ۲۲ ساله ای که حاضر به ذکر نام کامل خود نبود، در اعتراض در پایتخت مجارستان گفت: “من با تقویت روابط فئودالی کشورمان با چین موافق نیستم.”

وی گفت که باید از بودجه “به جای ساخت دانشگاه چینی” برای بهبود دانشگاه های خود استفاده شود.

دولت در ماه آوریل توافق نامه ای را با دانشگاه فودان مستقر در شانگهای در مورد ساخت شعبه این دانشگاه در محلی در بوداپست امضا کرد که قبلاً ساخت یک کوی خوابگاهی برای دانشجویان مجارستانی در آن برنامه ریزی شده بود.

دولت مدعی شده که فودان یک موسسه کلاس جهانی است و دانشگاه “به دانشجویان این امکان را می دهد تا از بهترین ها بیاموزند.

سیاستمداران و اقتصاددانان مخالف، بخاطر هزینه های بالای پروژه و عدم شفافیت، انتقاد کرده اند. شهردار بوداپست نیز با این طرح مخالف است.

گرگی کوراشونیا، شهردار بوداپست، پایتخت مجارستان، حتی نام جاده در منطقه‌ای که قرار است شعبه دانشگاه فودان چین در آن ساخته شود را به “جاده شهدای اویغور” تغییر داده است.

وی همچنین گفته که نام دیگر خیابان های اطراف محل احداث دانشگاه را به جاده هنگ کنگ آزاد و خیابان دالایی لاما و تغییر خواهد داد.

سازمان دهندگان اعتراض روز شنبه در فیس بوک گفتند: “فیدز [حزب اتحاد شهروندان مجارستان] حق مسکن دانشجویان مجارستانی و آینده آنها را به فروش می رساند، فقط برای این که بتواند دانشگاه برگزیده دیکتاتوری چین را به کشور بیاورد.”

بیشتر بخوانید

رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام تا ۲۰ سال آینده به صفر می‌رسد!

اؤیرنجى: کاهش ۲۵ درصدی رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام موجب نگرانی‌هایی برای رسیدن به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *