خانه / آذربایجان / هشتگ حمایت از توحید امیرامینی در توییتر؛فعالین مطالبه گر تدریس زبان مادری را آزاد کنید.

هشتگ حمایت از توحید امیرامینی در توییتر؛فعالین مطالبه گر تدریس زبان مادری را آزاد کنید.

اؤیرنجى :صدها نفر از فعالین آزربایجانی و کاربران دیگر ائتنیک ها در شبکه اجتماعی توییتر از ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ زادروز توحید امیر امینی با هشتگ توییتری به حکم ناعادلانه ۷ سال و نیم زندان به دلیل حمایت از زبان مادری اعتراض و خواستار آزادی این فعال تورک آزربایجانی محبوس در زندان اوین و دیگر فعالین مدنی شدند.

کاربران شبکه اجتماعی توییتر از هشتگ های #توحید_امیرامینی ، #کیانوش_اصلانی ، #اکبر_آزاد، #علیرضا_فرشی ، #بهنام_شیخی ، #حمید_منافی و همچنین #زبان_مادری استفاده کردند.

کاربری با اسم mehdi نوشته :” ملتها به زبان مادری خود فکر می کنند، طرد یک زبان از سوی حاکمیت نمی تواند جز طرد تفکر و شیوه زندگی یک ملت باشد، توحید امیرامینی چیزی جز این نمی گفت او را آزاد کنید . ”

کاربری با نام sevin نوشته : ” توحید امیرامینی خواستش فقط اینه می خواست من و تو وقتی یه متن به زبان تورکى که زبان مادریمون هست گذاشتن جلومون بتونیم روان بخونیمش…”

کاربر دیگری با اسم نوروز بیگ نوشته : “‘زبان مادری،زبان استبداد نیست ،زبان انسانیت است در تمام جهان،از استبداد زبانی دست بردارید که باعث نابودی خود و زبانتان خواهد شد، #توحید_امیرامینی ”

توحید امیرامینی متولد سال۱۳۶۶ در شهر انگوت اردبیل می باشد و از ۱اسفند۹۷ بدلیل پخش تراکت های تبریک روز جهانی زبان مادری به همراه کیانوش اصلانی بازداشت گردیده و با حکم سنگین ۷سال و نیم زندان روبرو شده و از لحظه بازداشت با اعطای مرخصی به وی علی رغم نگرانی جامعه آزربایجانی و خواست مجامع حقوق بشری توسط نهادهای امنیتی مخالفت شده است.

گفتنی است اکبر آزاد، بهنام شیخی ، علیرضا فرشی، حمید منافی بعلت برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲ بازداشت و چند سال بعد در سال ۱۳۹۵ مرحله بدوی توسط شعبه یک بیدادگاه انقلاب شهرستان بهارستان از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور” به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان ، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند که در دادگاه تجدید نظر حکم هر چهار فعال ملی به ۲سال حبس و ۲سال تبعید تغییر یافت.

در جلسه  بیدادگاه تجدیدنظر فعالین مدنی آزربایجانی اعلام کرده بودند:«هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اتنیکهای غیر فارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد».

هم اینک توحید امیرامینی ،کیانوش اصلانی،بهنام شیخی ،حمید منافی و علیرضا فرشی، بعلت گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت شان هستند.

بیشتر بخوانید

غلام قلیزاده ؛ فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه آزاد گردید.

اؤیرنجى : غلام قلی زاده فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه که در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *