خانه / اخبار / هشدار درباره احتمال مرگ «میلیون‌ها نفر» در اثر بیماری در پی بحران جهانی غذا

هشدار درباره احتمال مرگ «میلیون‌ها نفر» در اثر بیماری در پی بحران جهانی غذا

اؤیرنجى: مدیر یک سازمان کمک‌رسانی بین‌المللی هشدار داد که بحران جهانی غذا می‌تواند به مرگ «میلیون‌ها نفر» در اثر ابتلا به بیماری‌های مختلف منجر شود.

پیتر سَندز، مدیر اجرایی صندوق جهانی مبارزه با ایدز و سل و مالاریا، می‌گوید بحران جهانی غذای ناشی از جنگ در اوکراین «میلیون‌ها نفر را به دلیل آسیب‌پذیری بیشتر افراد گرسنه‌ در برابر بیماری‌های عفونی می‌کشد و به طور بالقوه فاجعه بهداشتی بعدی را در جهان ایجاد می‌کند.»

محاصره دریایی بنادر دریای سیاه اوکراین به دست روسیه ارسال محموله‌های غلات از چهارمین صادرکننده بزرگ گندم و ذرت در جهان را متوقف کرده و کمبود مواد غذایی را در کشورهای کم درآمد افزایش داده است.

به گفته آقای سندز، تأثیرات منفی کمبود مواد غذایی به این معنی است که بسیاری از افراد نه تنها از گرسنگی، بلکه به دلیل داشتن سیستم ایمنی ضعیف‌تر در برابر بیماری‌های عفونی به دلیل تغذیه نامناسب جان خود را از دست خواهند داد.

وی افزود: «فکر می‌کنم [به دلیل] اثر ترکیبی بیماری‌های عفونی و کمبود مواد غذایی و بحران انرژی… می‌توانیم درباره میلیون‌ها مرگ اضافی صحبت کنیم.»

این بانکدار سابق بریتانیایی که اکنون ریاست یک صندوق چهار میلیارد دلاری را بر عهده دارد، از کشورهای جهان خواست با ارائه مراقبت‌های بهداشتی به فقیرترین افراد در جوامع خود، تأثیر بحران غذایی را به حداقل برسانند.

از زمان تهاجم روسیه به خاک اوکراین، سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل بارها درباره بروز ناامنی غذایی و قحطی به‌ویژه در کشورهای کمتر غنی هشدار داده‌اند.

بیشتر بخوانید

نماینده اسبق اتحادیه اروپا: فروپاشی سپاه عاملی تعیین‌کننده برای سقوط رژیم ایران است

اؤیرنجى: استروان استیونسون، تحلیلگر سیاسی و نماینده اسبق اتحادیه اروپا، در مقاله‌ای برای وبگاه «اسکاتس‌من» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *