خانه / آذربایجان / «هنر دختر آزادی است» ؛به بهانه بازداشت ۳ تن از هنرمندان آذربایجانی

«هنر دختر آزادی است» ؛به بهانه بازداشت ۳ تن از هنرمندان آذربایجانی

“هنر دختر آزادی است” جمله ی زیبایی که عمق فراوانی دارد. به گفته ی دکتر عشایری دختر از این جهت که هنر خلاق و آفریننده است. هنرمند حتی اگر آزاد هم نباشد باید جویای آزادی باشد تا هنرش قدرت آفرینش خود را به بهترین نحو عرضه نماید.

«سجاد جولانی» که دیروز مطلع گشتیم آزاد شده اند ، «مصطفی پروین» و «مرتضی پروین» دو هنرمند ساکن اردبیل میباشند که بیش از بیست روز است توسط مامورین امنیتی بازداشت شده اند. سجاد جولانی هنرمند عرصه موسیقی و استاد ساز «باغلاما» میباشند.

مصطفی پروین در حوزه ی نقاشی، طراحی، مجسمه سازی و پرفورمنس «هنر اجرا» فعالیت میکند. مرتضی پروین نیز در حوزه ی نقاشی، خوشنویسی «کالیگرافی» و عکاسی فعالیت چشمگیری دارد.

بارها با دخالتهای غیر قانونی اداره ی کل اطلاعات استان اردبیل از نمایشگاه نقاشیهای مصطفی پروین در موسسه ی فرهنگی هنری فدک ممانعت به عمل آمده بود نمایشگاه نقاشی با عنوان «شیروان دره» که با دخالت اداره اطلاعات لغو گردید و نمایشگاه نقاشی «ائوین» در حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجانی محبوس در زندان اوین که همین نمایشگاه را با فشار نیروهای امنیتی در فضای خانه خود برگزار کرد که با استقبال اکثر هنرمندان روبه رو شد.

همچنین برادران پروین بارها به علت محتوا و موضوع اثرهای خودشان از طرف اداره ی کل اطلاعات مورد فشار و بازخواست قرار گرفته اند. پرفورمنس های ایشان بدیع و در نوع خود در سطح کشور برای اولین بار اجرا شده اند و نمایشگاه های نقاشی وی به طور خانگی و با بازدیدهای بیشتر برگزار می شود.

آقای جولانی نیز مولف چند آهنگ و استاد ساز باغلاما می باشند. چندی پیش نیز ممانعت از نامگذاری دختر ایشان خبر ساز شده بود. آقای جولانی نام “آییل” را برای دختر خود انتخاب نموده بودند که علی رغم پیگیری های فراوان، اداره ی ثبت احوال اردبیل تاکنون از انتخاب این نام توسط آقای جولانی و صدور شناسنامه سر باز زده است.

طبق اظهارات آقای جولانی مسئولین ثبت با استناد به اینکه هیات سه نفره مستقر در تهران این نام را مجاز ندانسته اند از صدور شناسنامه با این نام ترکی خودداری کرده اند و دختر ایشان تاکنون بدون شناسنامه میباشند.

هر دوی این هنرمندان بارها به علت فعالیت های مدنی خود و روح آزادی خواهشان بازداشت شده و مورد فشار قرار گرفته اند.

آثار این دو هنرمند آزربایجانی غالبا محتوا و شکلی اعتراضی دارد، اعتراض به ساختار سخت قدرت که در آزربایجان به شکل ستم ملی متجلی شده است. آثاری که بازگو کننده ی دغدغه ی آزربایجانیان و در اعتراض به ظلم موجود در بطن جامعه می باشند، آثاری که علی رغم خفقان حاکم، برآمده از فکر و روح آزاد هنرمند هستند و بیان کننده ی عدم تسلیم و عدم استبداد پذیری .

هم آقای جولانی و هم آقای پروین از فعالین شناخته شده ی ملی-مدنی آزربایجان هستند که علاوه بر هنر خود با هر آنچه در توان دارند طی سالها به بیان دغدغه های آزربایجان و غیر قابل قبول بودن شرایط موجود و لزوم تغییر پرداخته اند. تغییر هم در بطن جامعه، هم در اذهان مردم و هم در رویکرد حکومت.

هر دوی این فعالین روز سه شنبه مورخ ۸ مهر ماه ۹۹ در جریان تجمعات مسالمت آمیز در حمایت از عملیات آزاد سازی «قارا باغ» در پارک «جیرال» اردبیل بازداشت شده اند و تا کنون ممنوع الملاقات و ممنوع التماس میباشند.

همچنین نحوه ی برخورد مامورین با دستگیر شدگان هم ضمن دستگیری و هم بعد از آن در بازداشتگاه بسیار خشن و همراه با ضرب و جرح و هتاکی بوده است به طوری که بینی آقای سجاد جولانی بر اثر ضربه ی باتوم دچار شکستگی شده است در حالی که آقای جولانی مشکل بینایی دارند و امکان فرار یا درگیری ایشان با مامورین امنیتی وجود ندارد. طبق اظهارات شاهدین عینی، مامورین با استفاده از باتوم برقی، اسپری فلفل، باتوم، و شوکر اقدام به ضرب و جرح فعالین کرده و به خشن ترین شکل ممکن آنها را دستگیر کرده اند، علاوه بر این دو هنرمند، نه فعال دیگر نیز در اردبیل در بازداشت هستند.

این نحوه ی برخورد و این حجم از خفقان چیزی نیست که با ادعاهای مقامات حکومتی همخوانی داشته باشد و مسلما نه در جهت گره گشایی بلکه تلاشی در راستای پاک کردن صورت مساله است که بار مشکلات موجود در لایه های جامعه و دردهای التیام نیافته را زیاد می کند همان دردها و مشکلاتی که فعالین مدنی آزربایجان با صدای رسا خواهان حل و رفع آنها هستند.

جای هنرمند «آرتیست» زندان و بازداشتگاه نیست، هنرمندی که همانند عموم مردم با خیل عظیمی از مشکلات مواجه است و با این وجود درد مشترک و دغدغه ی مردم را با هنر خود بیان میکند از بستر تفکری برآمده است که آزادی را ارج می نهد و اصولا در ساختاری مناسب باید به ایشان ارج داده شده و قدردانی شود اما چنین برخوردهای زننده بار دیگر این واقعیت را بیان می کند که آزادی، زندانی بزرگ عصر کنونی ماست.

بیشتر بخوانید

استقرار ارتش آزربایجان در جاده قامیشلی کلبجر در مرز ارمنستان

اؤیرنجى : طبق تصاویر ویدئویی گرفته شده توسط سربازان ارتش آزربایجان در حال عبور از گردنه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *