خانه / مقاله / هویت آذربایجانی زنده است! / هادی ستاری

هویت آذربایجانی زنده است! / هادی ستاری

هویت آذربایجانی از ابتدای شروع حکومت فاشیستی پهلوی، دچار تهاجم برخی از روشنفکران پهلوی‌گرا گردید.

سیاست آسیمیلاسیون (یکسانسازی فرهنگی) که برای ساختن ایرانی با یک ملیت و هویت فارسی روی کار آمد ، آنچنان رادیکال به کار خود ادامه داد که برخی از روشنفکران پهلوی گرا مانند جواد شیخ الاسلامی تئوری جدا کردن اجباری نوزادان شیرخوار آذربایجانی و نوزادان دیگر مناطق ترک ایران از مادرانشان و نگهداری آنها در شیرخوارگاههای مخصوص که تا هفت سالگی تماس و ارتباطی با والدینشان نداشته و کلامی از زبان آنها نشنیده باشند را تقدیم دیکتاتوری پهلوی و همفکران خود کرد.

سیاست آسیمیلاسیون رژیم پهلوی باعث قرار دادن آذربایجان در بن بست اقتصادی گردید. این امر سبب مهاجرت چشم گیر آذربایجانیان به مراکز ایران گردید.

مهاجران با از دست دادن هویت آذربایجانی خود دچار آفت آسیمیلاسیون گردیدند. بدین ترتیب روز به روز از جمعیت آذربایجانیان می کاست. آموزش در مدارس آذربایجان که قبل از حکومت پهلوی به زبان ترکی بود از زمان حکومت پهلوی به طور کامل فارسی گردید و انتشار روزنامه و نشریات به زبان ترکی قدغن اعلام شد.

حال بعد از گذشت چندین دهه امروز شاهد آن بودیم که در برنامه (عصر مدنی۲) که توسط شورای صنفی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار شده بود، چندین دانشجوی مستقل آذربایجانی با اقدام به پوشیدن لباس سنّتی آذربایجان نشان دادند که امروزه دانشجوی آذربایجانی آگاه از هویت آذربایجانی خود می‌باشد و پروژه‌ی آسیمیلاسیون با هزینه‌های بالا که برای از بین بردن هویت آذربایجانی به کار گرفته شده است، با آگاهی مردم و خصوصا دانشجویان که از اقشار تحصیل کرده جامعه می‌باشند با شکست مواجه شده است. جای بسی امید است که دانشجویان آذربایجانی ، با اقداماتی مشابه در جهت برگرداندن غرور و هویت آذربایجانی قدمی مهم بردارند.

بیشتر بخوانید

قویروق دوغدو ؛ ۱۵ مرداد آذربایجان یا پایان گرمای شدید تابستان / دکتر توحید ملک زاده

نجوم در میان ملل قدیمی از جمله ترکان باستان و حتی قرون وسطی از اهمیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *