دوشنبه - ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / اخبار / واسطه گری رژیم ایران برای خرید سیستم موشکی ضدهوایی “اوسا” از ارمنستان توسط پ.ک.ک!

واسطه گری رژیم ایران برای خرید سیستم موشکی ضدهوایی “اوسا” از ارمنستان توسط پ.ک.ک!

اؤیرنجى : بنا بر اخبار منتشر شده در روزنامه ترکیه ،سازمان تروریستی پ‌ک‌ک که در نتیجه عملیات پی در پی نیروهای مسلح ترکیه در شمال عراق متحمل خسارات زیادی شده و به شدت ضعیف شده است، با واسطه‌گری سازمان‌های اطلاعاتی رژیم ایران در حال مذاکره برای خرید سیستم های موشکی ضدهوایی «اوسا» از ارمنستان است.

به نوشته این روزنامه، سازمان‌های اطلاعاتی رژیم ایران نقش ویژه ای در تماس ها و مذاکرات پ‌ک‌ک با ارمنستان برای دستیابی به سیستم های موشکی ضدهوایی داشته است.

این روزنامه به نقل از منابع امنیتی عراق و ترکیه نوشت برخی از رهبران “حشد الشعبی”، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در عراق نیز در مذاکرات پ‌ک‌ک و ارمنستان نقش داشتند. پ‌ک‌ک هیئتی را به سرپرستی «بسه حوضات» (حولیا اوران) و «نوریه کسبیر» که در استان تونجلی متولد شده و ارمنی تبار هستند، اعزام کرده است.

این تروریست‌ها در این مذاکرات با ویتالی باسانیان رئیس شورای امنیت ارمنستان و هدایت کننده نسل‌کشی خوجالی، جلال آرتونیان به اصطلاح وزیر دفاع سابق قره باغ و مشاور وزارت دفاع ارمنستان و ژنرال ساموِل بابائیان فرمانده عملیات ویژه ارمنستان، دیدار کرده‌اند.

طبق این گزارش، تروریستهای پ‌ک‌ک از ارامنه خواستار سیستم ضد هوایی «اوسا ۹کا۳۳» ساخت روسیه برای نصب در حداقل پنج نقطه قندیل شده‌اند. سرکردگان پ‌ک‌ک اظهار داشتند که سلاح، تجهیزات و مهماتی که ارمنستان در این راستا خواهد داد با کمک حشد الشعبی به مناطق پ‌ک‌ک منتقل خواهد شد. از سوی دیگر، طرف ارمنی نیز گفته که چنین اقدامی نمی تواند به طور مستقل از روسیه انجام شود و پاسخ داده است: “ابتدا مسکو را راضی کنید”. علی‌رغم این احتیاط، ایروان تعهد کرده، بصورتی که در سطح بین المللی مشکلی برایش ایجاد نکند برخی از سلاح ها و تجهیزات را برای پ‌ک‌ک فراهم کند.

این گزارش می‌افزاید، دیدار مقامات عراق از ارمنستان، اندکی پس از ترافیک بین قندیل و ایروان، قابل تامل است. در جریان بازدید هیئت هشت نفره از وزارت دفاع عراق، خواسته های پ‌ک ک نیز در دستور کار قرار گرفته است. هیئت عراقی همچنین گزارش های مفصلی را از مقامات ارمنستان در مورد جنگ قره باغ، و اغلب در مورد پهپادهای ترکیه و استراتژی های جنگ درخواست کرده‌اند. دو هیئت توافق کرده‌اند که تماس‌های دو هیئت ادامه یابد و جلسه بعدی در بغداد برگزار شود.

بیشتر بخوانید

رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام تا ۲۰ سال آینده به صفر می‌رسد!

اؤیرنجى: کاهش ۲۵ درصدی رشد جمعیت در جغرافیای ایران نام موجب نگرانی‌هایی برای رسیدن به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *