چهارشنبه - ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار / ورود لباس شخصی‌ها به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران؛ دعوت به تحصن و تظاهرات

ورود لباس شخصی‌ها به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران؛ دعوت به تحصن و تظاهرات

اؤیرنجى : صبح روز ۲۶ دی ۱۳۹۸، نیروهای لباس شخصی با مجوز حراست «دانشگاه تهران» وارد خوابگاه «شهدای دانشجو» در این دانشگاه شدند. آن‌ها بعد از حضور در اتاق یکی از دانشجویان، از او خواسته بودند تمامی وسایل خود، به ویژه گوشی موبایلش را تحویل دهد. نیروهای لباس شخصی، دانشجویان را این گونه تهدید کرده‌اند: «به زودی با جمعیت بیشتری باز می‌گردیم!»

پنج روز از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی دانشجویان در دانشگاه‌های شهرهای مختلف جغرافیاى ایران نام می‌گذرد. در شب‌های نخست، دانشجویان در تهران، اصفهان‌ و برخی دیگر از شهرهای جغرافیاى ایران نام، در محیط داخل دانشگاه تجمع کردند و شعارهایی علیه نظام ناجمهوری اسلامی و سپاه تروریستی پاسداران سر دادند. تمامی این تجمعات با حضور نیروهای یگان ویژه، بسیجی‌ و لباس شخصی رژیم ایران ، پس از چند ساعت به پایان رسیدند.

با این حال، هر روز دانشجویان خبر داده‌اند که به تجمعات خود ادامه خواهند داد. اما چهارشنبه شب (۲۵ دی  ۱۳۹۸)، خبر رسید با توجه به هشدارهایی از سوی نهادهای خارج از دانشگاه و تذکرهای نهادهای دانشگاهی، تجمعات آن شب لغو می‌شود. تصاویر و ویدیوهای دریافتی از داخل ایران حاکی از حضور گسترده نیروهای یگان ویژه ناجمهوری اسلامی در میادین اصلی شهرهای بزرگ و مقابل درهای ورودی دانشگاه‌های مختلف، به ویژه دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر» بود.

حالا، پنج‌شنبه صبح، دانشجویان دانشگاه تهران خبر داده‌اند که نیروهای لباس شخصی وارد خوابگاه آ‌ن‌ها شده‌‌اند: «دو نفر لباس شخصی وارد اتاق یکی از دانشجویان شدند و از او خواستند وسایل خود را، خصوصا گوشی موبایلش را تحویل دهد. بعضی از دانشجویان که متوجه حضور آن‌ها شده بودند، شروع به سر و صدا کردند و در نهایت، آن دو نفر بدون آن‌که وسیله‌ای ببرند، فرار کردند. البته در حین رفتن، خطاب به دانشجویان معترض گفتند منتظر ما باشید، با تعداد بیشتر برمی‌گردیم.»

به گفته دانشجویان دانشگاه تهران، این دو نیروی لباس شخصی با دستور مستقیم حراست دانشگاه، وارد خوابگاه شده‌اند: «حراست با نگهبان خوابگاه تماس گرفت که باید این دو نفر را به داخل خوابگاه راه بدهند.»

گفته ها حاکی است ؛ هشت نفر از دانشجویان معترض در ۲۴ دی  ۱۳۹۸، پس از تجمع اعتراضی داخل دانشگاه، مقابل در دانشگاه تهران بازداشت شدند. اسامی این دانشجویان بنابه‌درخواست خانواده‌های‌ آن‌ها، قرار است فعلا منتشر نشود. اما به گفته برخی از خانواده‌ها، در ابتدا از آن‌ها ۸۰ میلیون تومان وثیقه درخواست شده بود و امروز این مبلغ به ۳۸۰ میلیون تومان افزایش داشته است. تمامی این هشت نفر، از دانشجویان معترض دانشگاه تهران هستند.

حالا دانشجویان معترض این دانشگاه قرار است عصر امروز، ساعت شش به وقت تهران به نشانه اعتراض به حمله لباس شخصی‌ها به خوابگاه دانشگاه تهران، روبه‌روی این خوابگاه واقع در نبش خیابان «فرهنگی» دست به تحصن بزنند.

این دانشجویان می‌گویند مطالبه آن‌ها، آزادی بی‌قید و شرط هشت دانشجوی بازداشت شده دانشگاه تهران است.

برخی از دانشجویان معترض خبر داده اند که اگر این تحصن و مطالبات آن‌ها به سرانجام نرسد، امروز به سمت نماز جمعه تهران حرکت خواهند کرد.

بعد از هشت سال، قرار است نماز جمعه این هفته تهران با امامت «علی خامنه‌ای»، رهبر ناجمهوری اسلامی برگزار شود. بنا بر اخباری که در رسانه‌های داخل ایران منتشر شده، شرکت «بیمه آسیا» در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که تمامی نمازگزاران این نمازجمعه به صورت رایگان برای یک روز تحت بیمه این شرکت قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید

دولت جمهوری آزربایجان ماهیانه ۱۹۰ منات به شهروندانش کمک نقدی می کند.

اؤیرنجى : با تصویب هیئت وزیران دولت جمهوری آزربایجان، به شهروندان نیازمند این کشور ماهانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *